Przeszczepy szpiku kostnego

Platforma informacyjna dla potencjalnych dawców szpiku kostnego

Pytania i odpowiedzi

1. Dlaczego dawca wychodzi ze szpitala dopiero po paru dniach?

Wychodzi się po 1-2 dniach (w ogromnej większości po 1 dniu) od zabiegu, żeby wykonać badania kontrolne…

2. Czy jest niebezpieczeństwo, jakiekolwiek dla mojego zdrowia? na przykład zarażenia żółtaczką?

Nie ma, operacja jest zupełnie bezpieczna dla zdrowia. Nie ma ryzyka zakażenia ani jakichkolwiek powikłań.

3. Dlaczego przed zabiegiem jest mi pobrana porcja krwi?

Żeby po zabiegu nie odczuwać różnic objętościowych [ta porcja jest oddawana dawcy szpiku w czasie zabiegu]

4. Jak długo będę dochodzić do siebie? czytałam, że pobrany może zostać ponad 1L szpiku!

To prawda. Zresztą widać to na filmie z procedury. Ale “do siebie” dochodzi się praktycznie od razu…po wyjściu ze szpitala prowadzi się normalny tryb życia, nie odczuwając, że jednorazowo pobrano tak dużą objętość krwi i szpiku.

5. Jak długo on się będzie regenerował?

Szpik regeneruje się w pełni w ciągu 2-3 tygodni, ale nawet o tym nie wiesz-nie odczuwasz żadnych skutków ubocznych (co najwyżej miejsca wkłuć bolą kilka dni).

Czy w tym czasie jestem podatniejsza na choroby?

Nie, pobrana ilość komórek krwiotwórczych stanowi około 1% wszystkich, więc ilość produkowanych przez pozostałe komórki komórek układu immunologicznego nie ulega zmianie.

6. Czy sam zabieg pobierania szpiku boli?

Nie. Operacja wykonywana jest przy znieczuleniu ogólnym. Czasem, gdy dawca boi się znieczulenia lub jest to korzystniejsze dla biorcy, szpik pobiera się inną metodą-przez filtrację komórek krwiotwórczych z krwi obwodowej. W tym wypadku wykonuje się dwa małe wkłucia do naczyń krwionośnych, i boli jedynie ukłucie-jak przy normalnym pobieraniu krwi.

7. Jakie mogą być skutki uboczne zabiegu dla dawcy?

Wynikają one jedynie z zastosowania znieczulenia ogólnego. Bardzo rzadko mogą się więc pojawić bóle głowy, nudności i wymioty.

8. Czy w czasie jednorazowej akcji lub w stałym ośrodku badań od razu pobiera się szpik?

Nie. W czasie akcji pobierana jest mała probówka krwi do badań genetycznych. Dopiero po przebadaniu próbek dane potencjalnych dawców są włączane do Rejestru i są uwzględniane przy poszukiwaniu dawcy dla danego chorego. Wtedy prosi się o zgodę na przeszczep i przeprowadza dokładniejsze badania. Po wyrażeniu zgody i po pomyślnych badaniach ustala się termin zabiegu.

9. Ile czasu jest się w bazie potencjalnych dawców?

W rejestrze znajdują się osoby pełnoletnie do 50. roku życia. Po tym okresie osoba jest wypisywana, ponieważ jej szpik może nie być wystarczająco sprawny dla biorcy.

10. Czy mogę poznać osobę, której oddałam szpik?

Taka możliwość istnieje tylko dla biorcy. Po udanym wyleczeniu (dla bezpieczeństwa czeka się kilka (z reguły 5) lat po przeszczepie) biorca może poprosić o dane dawcy i skontaktować się z nim.

11. Ile osób jest w polskim rejestrze dawców niespokrewnionych?

W polskich rejestrach zrzeszonych jest poniżej 40 tys. osób. Dla porównania dwukrotnie liczniejsze Niemcy mają w bazie niemal 3 mln zarejestrowanych potencjalnych dawców.

12. Ile razy zostanę poproszony o oddanie szpiku?

Oddanie szpiku kostnego jest na tyle wielkim darem, że tylko na wyraźną prośbę dawcy pozostawia się jego dane w banku, jeżeli już raz oddał szpik. Poza tym prawdopodobieństwo, że znajdzie się druga osoba potrzebująca dawcy jest znikome. Wyjątkiem jest sytuacja w której chory potrzebuje kolejnego przeszczepu, kiedy pierwszy nie zacznie produkować krwi.

13. Czy po oddaniu szpiku osobie niespokrewnionej będę mógł pomóc choremu ze swojej rodziny, jeżeli zajdzie taka potrzeba?

Oczywiście. Oddanie szpiku osobie niespokrewnionej nie przeszkadza w późniejszym przeszczepie dla kogoś z rodziny.

14. Uczestniczyłam w jednej z wcześniejszych akcji i nie dostałam wiadomości o włączeniu do rejestru. Czy coś jest nie tak?

Nie. Potencjalny dawca jest powiadamiany tylko w przypadku zaistnienia okoliczności, które uniemożliwiają włączenie do rejestru.

15. Jestem w rejestrze od kilku lat. Czy muszę o czymś pamiętać?

Bardzo ważne jest uaktualnianie swoich danych osobowych w przypadku przeprowadzki lub zmiany numeru telefonu. Oszczędzi to kłopotów w czasie poszukiwania dawców, gdy ktoś będzie potrzebował szpiku od danego dawcy.

16. Z tego co widzę, w czasie akcji koszty pokrywają organizacje pozarządowe? Jeśli ktoś chciałby zrobić potrzebne badania w ośrodku, ile by to wyniosło?

Dawca nic nie płaci w żadnym przypadku.
Stałe ośrodki mają swoje fundusze. Jednak w ich przypadku czas oczekiwania na przebadanie może być bardzo długi. W czasie jednorazowych akcji wszyscy uczestnicy, którzy oddadzą próbkę krwi, mają gwarancję szybkiego włączenia do rejestru.

17. Czy alergik może zostać dawcą?

Tak. W przypadku alergii na środek do znieczulenia ogólnego szpik pobierany jest metoda leukoaferezy. Metoda ta jest zresztą obecnie częściej wybierana procedurą pozyskania komórek krwiotwórczych od dawcy.

Komentarzy 555 do “Pytania i odpowiedzi”

 1. Wojtek said

  Witam! W wieku 5 lat miałem przeszczep szpiku kostnego. Dawcą był brat. Teraz mam 20 lat i powoli zastanawiam się nad założeniem w przyszłości rodziny w związku z tym mam pytanie: Czy białaczka jest dziedziczna? Czy moje dziecko może urodzić się chore?

  • m.ostajewski said

   Białaczki mają różne podłoże…jedną z przyczyn mogą być predyspozycje genetyczne. Przy podjęciu decyzji o założeniu rodziny należy wykonać badania genetyczne, aby sprawdzić poziom ryzyka. Można tez skonsultować się z laboratorium, które wykonywało dobór lub z lekarzem z kliniki przeszczepowej. Pozdrawiam

 2. Beata said

  jestem zarejestrowana jako dawca szpiku w Anthony Nolan Trust w Wlk.Brytanii , czy musze tazke rejestrowac sie w poliskich osrodkach jesli bede chciala byc dawca w Polsce??

  • m.ostajewski said

   Nie…dane z rejestrów wszystkich krajów są dostępne dla chorych z Polski za pośrednictwem rejestru światowego. Podwójna rejestracja stanowiła by nawet problem.
   Pozdrawiam

 3. Maab said

  Witam,
  Przyjmuję leki przeciwpadaczkowe i psychotropowe (niedawno przeszłam depresję), oprócz tego jestem zdrowa, mam idealne wyniki badań. Czy w związku z tym mogę być dawcą szpiku?

  • m.ostajewski said

   Jeżeli nie występują ataki padaczki nie jest ona przeszkodą…co do leków antydepresyjnych proszę zapytać bezpośrednio w laboratorium wykonującym badania w ramach ogólnopolskiej akcji SZPIK CITY…proszę pisać na medigen@medigen.pl

 4. Magda said

  Jestem alergikiem na pyłki roślin, kurz,itp., ale nie na żadne leki. Przyjmuję leki na alergię, ale astmatykiem nie jestem. Poza tym jestem zdrowa. Czy w związku z tym mogę być dawcą?

 5. Sowa said

  Właśnie – a jak z astmatykami? Mogą być dawcami szpiku kostnego?

  • m.ostajewski said

   Aktywna astma wymagająca podawania leków wyklucza dawcę…ale jeśli kandydat nie miał napadu astmy przez ostatnie 5 lat i nie pobiera leków to może być zakwalifikowany…pozdrawiam

 6. natalia said

  Witam mojej cioci syn 8lat ma białaczke.Chciałabym się dowiedzieć czy moge być dawcą szpiku? gdzie sie zgłosić?

 7. natalia said

  Czy to prawda,że nawet po przeszczepie osoba,która ma ostrą białaczkę prędzej czy później umrze? Przeczytałam w książce o tym,że „schorzenie ma przebieg dramatyczny i zawsze kończy się śmiercią”

  • przeszczepy said

   Przeszczep jest praktycznie jedyną szansą na całkowite wyleczenie chorego. Zastąpienie szpiku chorego zdrowymi komórkami od dawcy umożliwia całkowite usunięcie komórek białaczkowych i pełne wyzdrowienie. Oczywiście w niektórych przypadkach pojawiają się nawroty, jednak choroba jest śmertelna tylko w przypadku braku właściwego leczenia.

 8. Anka said

  Witam, czy są jakieś wymagania dotyczące wagi potencjalnego dawcy szpiku? Wiem, że w przypadku oddawania krwi trzeba ważyć min. 50 kg.

  • przeszczepy said

   Tu też, choć nie tak restrykcyjnie, pilnuje się wagi potencjalnego dawcy…Ideałem są mężczyźni powyżej 75kg – mogą pomóc praktycznie każdemu. Jednak pozostali mogą być dawcami dla dzieci (których choryje przecież bardzo dużo). Byłem na akcjach, w czasie których wykluczano jakąś osobę ze względu na wagę, jednak potem w czasie innej akcji lekarz ją akceptował. Generalnie jednak waga ok. 50 kg jest (nieco rozmytą) granicą. Pozdrawiam

   • Magda said

    Mam pytanie odnośnie wagi dawcy. Od jakiegoś czasu zastanawiam się nad wpisaniem do rejestru i dopiero teraz trafiłam na pytanie odnośnie wagi. Jestem kobietą mam 33 lata, 158 cm wzrostu i 47 kg wagi. Jaki powód jest ograniczenia wagowego dla dawcy? Zaznaczę iż nie biorę żadnych leków, nie odchudzam się, mam taką wagę od wielu już lat +/- 2 kg.

   • admin said

    Nieco niższa waga nie wynikająca z zaburzeń odżywiania nie jest przeszkodą 😉
    Pozdrawiam

   • Marlena said

    A jeśli ważę 44 kg (ale nie jest to spowodowane zaburzeniami odżywiania, po prostu to u mnie rodzinne), to mogę zostać wpisana do rejestru?
    Pozdrawiam

   • admin said

    W takich przypadkach zwykle decyduje lekarz będący na akcji/w ośrodku rekrutacyjnym. Z reguły osoby zdrowe są przyjmowane, bo mogą kiedyś z powodzeniem oddać wystarczającą ilość szpiku dla np. chorego dziecka.

   • Kinga said

    A jeżeli ktoś ma dosyć dużą nadwagę ? Bądź nadczynność tarczycy ?

   • Marcin Ostajewski said

    Niestety, duża nadwaga (choć określenie duża jest dość elastyczne) oraz wszelkie zaburzenia czynności tarczycy dyskwalifikują dawcę na stałe.

 9. katarzyna said

  Witam,
  wczoraj podjęłam decyzję o zarejestrowaniu się jako dawca szpiku, niestety dzisiaj moja euforia z tym związana opadła, ponieważ przeczytałam, że astmatyk nie może być dawcą .. Napadu astmy nie miałam chyba od dzieciństwa (mam 24 lata), ale od 3 lat po zmianie miejsca zamieszkania przyjmuję „wziewy” – nie przyjmuję ich regularnie, jedynie w okresie wiosenno – letnim, kiedy wszystko pyli .. Raczej nie ma tutaj taryfy ulgowej (wiem, że zdrowie pacjenta jest najważniejsze), ale jednak mimo wszystko postanowiłam zapytać.

  • przeszczepy said

   Zgadza się, nie ma taryfy ulgowej…Dawca musi być wolny od napadów oraz nieprzyjmować leków, jak to zostało opisane w dziale „Jak zostać dawcą”

   • katarzyna said

    Bardzo dziękuję za odpowiedź. Jeżeli to możliwe, to chciałabym jeszcze zapytać, jaki jest czas nieprzyjmowania leków astmatycznych ? Także 5 lat, czy ta liczba dotyczy jedynie napadów astmy?

   • przeszczepy said

    Okres nieprzyjmowania leków także powinien być 5-cio letni..

 10. Maja said

  Mam 26 lat i od 10 lat choruję na wrzodziejące zapalenie jelita grubego z okresowymi nawrotami choroby. Czy mogę zostać dawcą?

  • przeszczepy said

   Jak wynika z moich ostatnich informacji, z powodu niewyjaśnionej etiologii choroby niektóre ośrodki rekrutacyjne mogą ją traktować jako dyskwalifikującą dawcę…Pozdrawiam

 11. pfog2342 said

  jeśli miałem przeszczep nerki , to czy mogę być dawcą szpiku?

 12. Ola said

  Czy pobieranie leków antydepresyjnych jest przeciwskazaniem? i czy po zakonczeniu ich zazywania musi uplynac jakis czas aby zapisac sie do banku dawców?

  • admin said

   Zażywanie leków antydepresyjnych nie jest przeszkodą w zgłoszeniu się do rejestru potencjalnych dawców, jednak przy ew. zgłoszeniu proszę podać tą informację w kwestionariuszu.

 13. Nikaa132 said

  Mam 14 lat czy mogę oddać szpik jeśli nie jestem rodziną biorcy?

  • admin said

   Niestety nie…Musisz poczekać do swojej pełnoletności aby zadeklarować chęć oddania szpiku komuś niespokrewnionemu (samo oddanie oczywiście następuje dopiero kiedy okaże się, że jakiś chory będzie potrzebował akurat Twojej pomocy)

 14. Waldek said

  Czy w pracy jest dodatkowy urlop za oddawanie szpiku tak jak za pobieranie krwi?

  • admin said

   Ze względu na ilość krwi jaka jest pobierana (ok 10ml) do badań genetycznych, nie mamy podstaw do wystawiania druku L4. Jednak wielu pracodawców, szczególnie przy bardziej nagłośnionych akcjach, wyraża zgodę na wyjście z pracy na czas oddania próbki. Oczywiście w przypadku oddania szpiku (jeśli ktoś będzie akurat Pana szpiku potrzebował) w zależności od metody poboru [patrz: film] jest się na kilka dni zwolnionym z pracy.

 15. qwery said

  Witam,
  prosze mi powiedziec na czym polega kontrolne badania zgodnosci szpiku? czy szpik uzyskuje sie poprzez filtracje czy muszę byc „nakłówana” w kosc?

  • admin said

   To dwa różne zagadnienia. Aby oznaczyć antygeny zgodności tkankowej decydujące o doborze dawcy wystarczy pobrać 9 ml krwi i oznaczyć je metodami genetycznymi.
   Samo oddanie szpiku (jeśli ktoś będzie potrzebował akurat Twojego) to pobranie jedną z dwóch metod. Dawca ma decydujący głos, jednak przy określonych schorzeniach biorcy sugeruje się tą metodę, która daje lepsze wyniki. W tej chwili częściej (w ok. 80% przypadków) stosuje się filtrację.
   Pozdrawiam

 16. KLARA said

  Witam,
  mam skaze krwi typu 1 , chorobe von willebranda, czy stoi ona na przeszkodzie bycia dawca szpiku kostnego? czy zwiazku z niekrzepliwoscia moj szpik nie nadaje sie dla potencjalnego biorcy?

  • admin said

   Choroby układu krwionośnego i krwiotwórczego są niestety dyskwalifikujące. W zamian może Pani zachęcić kogoś ze znajomych 😉

 17. Monika said

  W tym roku mija u mnie 10 lat od przeszczepu nerki. Chcialabym byc dawca szpiku. Czy jest to mozliwe ?

  • admin said

   Jeśli była Pani dawcą, nie ma przeciwwskazań. Jednak jeśli otrzymała Pani nerkę i zażywa leki immunosupresyjne, będzie to przeszkodą. Pozdrawiam

 18. Zosia said

  Witam mam pytanie ?
  Czy mogę zostać dawcą szpiku jeżeli 6 lat temu chorowałam na grużlicę obecnie jestem alergiczką i astmatyczką uczulona jestem w dużej mierze na lekarstwa ,sterydów nie biorę.Ostatnio przechodziłam depresje i miewałam skoki ciśnienia ! Waże 49 kg.

  • admin said

   Aktywna astma niestety Panią dyskwalifikuje. Może Pani niejako w zastępstwie polecić ideę dawstwa komus ze znajomych…Pozdrawiam

 19. Michał said

  Witam,
  Czy postura dawcy jest w jakiś sposób istotna? chodzi bardziej o wagę, słyszałem, że chudsze osoby mogą się nie kwalifikować, bo będą za słabe, aby to wytrzymać. Weźmy pod uwagę wzrost 180 cm, waga 60 kg (~10kg niedowagi)?
  Pozdrawiam

  • admin said

   Tylko skrajna niedowaga spowodowana zaburzeniami odźywiania byłaby przeszkodą. Zdrowy, choć nieco szczuplejszy człowiek jest jak najbardziej przydatny w bazie 😉

 20. Kinia said

  W dzieciństwie miałam zapalenie miedniczek nerkowych, czy jest to problem jeżeli chciałabym zostać dawcą szpiku?

 21. domagalscy1 said

  Witam, jestem zdecydowana na oddanie szpiku, ale nurtuje mnie parę pytań, a mianowicie:
  Czy to, że wypalam do paczki papierosów dziennie ma jakieś znaczenie? To samo z alkoholem, zdarzy mi się okazyjnie wypić. Czy to w jakikolwiek sposób mnie dyskfalifikuje? Kolejne pytanie, najbliżej mi do Wrocławia-umawiam się telefonicznie na wizytę, jadę i oddaje krew, czekam na decyzję, tak? I pytanie ostatnie, dlaczego dawca nie może poznać biorcy, a biorca dawcę tak i to dopiero po kilku latach?

  Z góry dziękuję za odpowiedź

  • admin said

   1) Papierosy i alkohol sporadycznie nie przeszkadzają
   2) Po oddaniu krwi do badań znajduje się Pani w rejestrze i czeka na osobę potrzebującą akurat Pani szpiku…wtedy jest Pani proszona o oddanie szpiku
   3) Wola poznania dawcy z reguły jest (każdy chce poznać kogoś, kto uratował mu życie). Ale ze względu na ochronę danych osobowych dawca musi wyrazić zgodę na propozycję biorcy. Z tych samych przyczyn to decyzja biorcy jest najważniejsza – szanujemy jego prywatność. Margines czasowy nie jest ścisły – chodzi o to, żeby biorca był do tego czasu zupełnie zdrowy.
   Pozdrawiam

 22. polmorgan said

  Witam serdecznie.
  Chciałabym wpisać się do rejestru dawców szpiku. Wiem, że były już pytanie dotyczące alergii i astmy, ale ja chciałabym zapytać, czy odczulając się (na pyłki drzew) i mając stwierdzoną tzw dychawicę oskrzelową z sezonowymi trudnościami oddychania (bez silnych duszności) na wziewnych lekach (Flixotide) jest to możliwe?
  Z góry dziękuję za odpowiedź.

  • admin said

   Nie ma przeszkód…po prostu pobranie będzie wykonywane metodą drugą (bez narkozy, z krwi). Pozdrawiam

 23. edz said

  od zawsze sądzilam,że szpik pobierany jest z kości przez wielka igłe,a to tylko jest krew, zastanawiam się,nad bycię dawca

 24. ann said

  Witam,
  chciałabym sie zarejestrować, ale mam jedno pytanie, co jeśli w czasie, kiedy akurat znajdzie sie biorca zgodny ze mna, bede w ciazy? Czy oddawanie szpiku podczas ciazy jest bezpieczne dla plodu?

  • admin said

   Oczywiście w takim przypadku szuka się innego dawcy lub czeka na koniec ciąży i laktacji. W tych dwóch okresach pobranie szpiku jest niedozwolone.

 25. K said

  Witam,

  u mojej mamy (47) wykryto przewlekla bialaczke limfatyczna. Nie wiemy jeszcze czy bedzie mozna wykonac przeszczep ale za wczasu chcialabym sprawdzic czy moglabym byc dawca szpiku dla mojej mamy. Jakie badania powinnam przeprowadzic i gdzie sie udac (jestem z Wroclawia)

  Z gory dziekuje za odpowiedz,
  K

  • admin said

   W przypadku skierowania Pani mamy do przeszczepu w pierwszej kolejności (i niezależnie od tempa badania dawców niespokrewnionych) bada się członków najbliższej rodziny. Najlepiej zgłosić się do NZOZ Medigen w Warszawie (wiem, że to daleko, ale ten ośrodek jako jedyny w Polsce dostaje „na żywo” informacje o nowych dawcach z całego świata). Zgłaszanie się na honorowego dawcę nie ma sensu – najlepiej od razu przebadać wszystkich członków rodziny, którzy zgodzą się na ew. przeszczep dla Pani mamy niż czekać (czasem w dość długiej) kolejce na przebadanie i włączenie do rejestru ogólnego. Zresztą przy okazji badania „dla Pani mamy” można zostać także dawcą honorowym dostępnym dla wszystkich.

 26. spinkys said

  Witam 🙂
  Za 8 miesięcy skończe 18 lat. Czy od razu będę mogła byc dawcą czy musze czekać na dokumenty?

 27. anka said

  czy po przebytej i wyleczonej chorobie wenerycznej – kiła moge zostać dawca szpiku????

 28. T... said

  Witam!
  mam pytanie czy dawca może być informowany o tym czy przeszczep się udał, lub o ewentualnej śmierć biorcy??

  • admin said

   Nie podaje się danych biorcy (za wyjątkiem obustronnej chęci poznania siebie po kilku latach po przeszczepie) ale zawsze informuje się dawcę o wyniku samej transplantacji.

 29. A. said

  Mam skoliozę, chyba drugiego stopnia, generalnie odcinek piersiowy, ale na lędźwiowym też występuje deformacja. Czy w związku z tym mogę być dawcą (metodą nakłuwania, a nie z krwi). Czy to jest istotne i czy lekarze nie zrobiliby mi wtedy krzywdy?

  • admin said

   Nawet przy nakłuwaniu nie pobiera się szpiku z kręgosłupa, ale z miednicy, mostka, kości udowych. Poza tym pewnie lekarze zasugerowaliby filtrację z krwi. Ale ostateczna decyzja należy do dawcy i podejmowana jest dopiero kiedy ktoś zostanie „dopasowany” a nie przy samej rejestracji.

 30. il said

  Mam pytanie odnośnie tatuażu. Chciałabym zostać dawcą, ale nie wykluczam, że kiedyś chciałabym zrobić niewielki tatuaż. Jeśli zostanę dawcą zrobienie tatuażu „nie wchodzi w grę” tak?

  • admin said

   To już wtedy Twoja decyzja…Może zdarzyć się tak, że zrobisz tatuaż a miesiąc później ktoś zadzwoni i powie że do kogoś „pasujesz”…I wtedy możesz zabrać komuś szansę. Lepiej zrobić tatuaż przed dołączeniem do „potencjalnych” 😉

 31. PR said

  czy po przebytym zapaleniu opon mózgowych w dzieciństwie mogę zostać dawcą?

  • admin said

   Kwalifikacja zależy od przyczyny zapalenia, dlatego ciężko jest wyrokować. Jednak przebyte ZOM samo w sobie nie widnieje na liście dyskwalifikacji więc można się zgłosić. Dopiero kiedy będziesz do kogoś „pasować” zostaną wykonane dokładne testy Twojego stanu zdrowia i nosicielstwa wirusów niegroźnych dla osoby zdrowej ale potencjalnie niebezpiecznych dla biorcy szpiku.

 32. T said

  Witam, mieszkam w Niemczech, jestem zarejestrowany od 6 miesiecy i wczoraj przyszedl TEN list .. Szukam w internecie informacji o skutkach ubocznych i jak na razie wszystko wyglada bardzo bezpiecznie… Gdzies wyczytalem teze, ze u dawcy po zabiegu wystepuje zwiekszone ryzyko zachorowania na bialeczke . Bardzo prosze o szczera odpowiedz.
  O skutkach ubocznych przypominajacych objawy grypy itp… czytalem juz ze 100 razy, czy sa takie, o ktorych sie NIE pisze?

  Jetem ojcem 2 dzieci mam 38 lat, 182 cm, 84 kg, zdrowy
  pozdrawiam serdecznie
  tomek
  ps przepraszam za brak polskich znakow.

  • admin said

   „Gdzieś wyczytałem” czyli najwyraźniej trafił Pan na stronę(forum) ze słabym dowcipem lub propagującą przesądy niepoparte wiedzą (kiedyś krążyły mity o ryzyku przerwania rdzenia kręgowego i pobieraniu szpiku z kręgosłupa, które też były totalną bujdą). Co roku w Polsce kilkaset osób ratuje komuś życie oddając komórki krwiotwórcze, na świecie robią to dziesiątki tysięcy. Gdyby wiązało się to z jakimkolwiek ryzykiem dla dawcy, szukalibyśmy innnej procedury.

   Mam osobisty kontakt z wieloma dawcami szpiku (kilkoro z nich oddawało szpik wielokrotnie tej samej osobie ze względu na „słabe przyjęcie się” nowego szpiku). Wszyscy są w pełni sił a jedyne co odczuwa się poza wymienionymi przez Pana objawami paragrypowymi to np. ból w kościach przez te kilka dni przed pobraniem szpiku z krwi (wynika on ze stymulowanej specjalnymi lekami migracji komórek krwiotwórczych do krwiobiegu). Jednak jest to w pełni bezpieczne i po donacji nie boli zupełnie nic. Procedura związana z pobraniem szpiku z kości (miednica, rzadziej kośc udowa lub mostek) niesie ze sobą TYLKO potencjalne skutki uboczne związane z narkozą (której sam doświadczyłem i wiem że nie zawsze jest przyjemnie przy wybudzaniu).

   Jeśli ma Pan jakiekolwiek dodatkowe pytania, proszę pisać…Mam nadzieję że utwierdzę Pana w przekonaniu do oddania szpiku kiedy ktoś już wie, że próbują się z Panem skontaktować (a często bywa tak że dana osoba jest jedyną na świecie która może pomóc). Pozdrawiam

 33. A said

  Witam.

  Czy hiperprolaktynemia pozwala na zarejestrowanie się w banku dawców szpiku? Pozdrawiam

  • admin said

   W sprawach rzadkich schorzeń które mogą mieć różne podłoże decyduje lekarz z poradni który powinien byc na akcji w czasie rejestracji potencjalnych dawców. Najczęściej wystarczy zaznaczyć to w kwestionariuszu (dokładne badania stanu zdrowia przechodzi się dopiero kiedy się do kogoś „pasuje”). Chyba, że lekarz zadecyduje że to choroba dyskwalifikująca na stałe (co w przypadku hiperprolaktynemii raczej nie nastąpi).

 34. Kamil said

  Mam 16 lat. Czy mogę oddać szpik kuzynowi drugiej linii?

  • admin said

   Oddanie szpiku może nastąpić dopiero po stwierdzeniu zgodności antygenów HLA. Samo przebadanie tychże może być w każdej chwili wykonane odpłatnie w ośrodku dawców szpiku (jeśli chcesz oddać szpik tylko i wyłącznie tej osobie, a do rejestru publicznego dołączyć po osiągnięciu pełnoletności) lub bezpłatnie (niestety dopiero po 18 roku życia, jeśli chcesz zostać dawcą dostępnym dla chorych z całego świata). Szczegółowe informacje odnośnie pierwszego wyjścia możesz uzyskać pisząc na adres medigen@medigen.pl

 35. Ewelina said

  witam mam 19 lat i 7 miesięcy temu urodziłam dziecko….czy moge juz zostan dawcą???pozdrawiam

 36. Justyna said

  Mam 20 lat i chciałabym być potencjalną dawcą szpiku. Tylko ze mam problemy z kręgosłupem i boję się ze jak oddam to może mi się ból nasilić. Czy istnieje taka możliwość?

  • admin said

   Szpiku nie pobiera się z kręgosłupa, więc nie ma zagrożenia. W 20% przypadków z miednicy lub kości udowej, w pozostałych – filtruje się komórki krwiotwórcze z krwi. Proszę obejrzeć film na stronie.

   • Justyna said

    Tak wiem że nie pobiera się z kręgosłupa. Po prostu obawiałam się że może to w jakiś sposób mieć wpływ na nasilenie bólu dlatego zapytałam.

   • admin said

    Nie, nie…absolutnie żadnego zagrożenia z powodu oddania szpiku nie ma 😉

 37. aniolek said

  Mam 25 lat .Myśle nad rejestracją.Chorowałam na zapalenie opon mózgowych i boleriozę – leczone szpitalnie,mam przewlekły katar alergiczny czy moge być dawcą?czy można poprosić żeby pobranie było z krwi obwodowej?

  • admin said

   Borelioza jest czynnikiem dyskwalifikującym tylko przez 2 lata po zaleczeniu choroby. Alergia nie ma znaczenia. Odnośnie samej metody oddania komórek krwiotwórczych (jeśli ktoś będzie do Ciebie pasował) zawsze ostatecznie decydujesz Ty. Ale czasem lekarz poleci Ci jedną lub drugą metodę (bo w niektórych chorobach bardziej pomagają komórki filtrowane z krwi a w innych te pobrane ze szpikiem).

 38. Kret_87 said

  Witam. Przeczytałem że jest możliwość „odłożenia” szpiku dla siebie na wypadek zachorowania w późniejszym czasie. Ile kosztuje takie pobranie i magazynowanie szpiku? Czy jest możliwość podpisania jakiejś zgody na użycie tego szpiku z magazynu po wcześniejszym powiadomieniu mnie, abym miał czas na ewentualne przebadanie się i odłożenie go ponownie?

  • admin said

   Nie wiem gdzie Pan to przeczytał, ale nie znamy takiej procedury. Magazynować na potrzeby dziecka można komórki macierzyste z krwi pępowinowej (taką usługę oferuje kilka podmiotów w Polsce, ceny są na ich stronach). Samo pobranie krwi pępowinowej to wydatek rzędu tysiąca-dwóch tysięcy złotych.

   • Kret_87 said

    Informację taką znalazłem na stronie Fundacji Przeciwko Leukemii – być może źle ją zrozumiałem. Pozwolę sobie zacytować:
    „Wyróżniamy dwa rodzaje przeszczepów: autologiczny i allogeniczny. Pierwszy z nich to taki, w których dawcą i biorcą jest ta sama osoba – chory. Szpik pobiera się w okresie jego prawidłowego funkcjonowania i przechowuje do momentu przeszczepienia.”

   • admin said

    Autoprzeszczepy wykonuje się u ludzi chorych, u których (w rzadkich przypadkach) da się jeszcze pobrać zdrowy szpik. Poddaje się go potem i tak procedurze oczyszczania i przechowuje krótki czas (do przygotowania chorego do autoprzeszczepu). Nie prowadzi się jednak banku szpiku pobranego od ludzi zdrowych, m.in ze względu na koszty przechowywania i samą żywotność zamrożonego szpiku.

 39. kasia said

  Czy dawcą szpiku można być wielokrotnie?

  • admin said

   Tak, czasem się tak zdarza…Może się okazać, że pierwszy przeszczep się nie przyjmie i jesteś proszona o powtórne oddanie szpiku dla danego chorego. Czasem „pasuje się” też do kilku różnych osób. Oczywiście nie ma przeszkód aby po oddaniu szpiku komuś obcemu kiedyś pomóc komuś z rodziny.

 40. Adam Midura said

  Moja koleżanka ma 16 lat. Choruje od 3 roku życia. Miała już przeszczep szpiku. Wszystko wskazywało na to że będzie dobrze. Niedawno była u lekarza i mówił że w 100% wszystko będzie dobrze. Teraz zadzwonił i mówił że na 50% będzie wszystko dobrze, że istnieje ryzyko, że znowu zachoruje. W ostatnich dniach jest bardzo słaba. Czy drugi przeszczep jest możliwy? I jak taki przeszczep wygląda jeśli np., ja nie jestem z nią wogóle spokrewniony. Czy mogę być dawcą?

  • admin said

   Oczywiście, czasem jeden chory otrzymuje więcej niż jeden przeszczep. Najpierw w takim przypadku pyta się o powtórne oddanie szpiku osobę, która już raz oddała dla niego szpik. To czy Ty możesz być dla niej dawcą, zależy od antygenów transplantacyjnych (nie od grupy krwi). Musisz się zgłosić do rejestru (jeśli nie będziesz „pasował” do koleżanki, może uratujesz kogoś innego).

   • Adam Midura said

    Rozumiem. Ale słyszałem że ona nie może po raz drugi otrzymać przeszczepu, ponieważ otrzymała Mega chemie (nie powiem dokładnie) i drugie takiej dawki chemii nie przeżyje. Czy to prawda?

 41. A. said

  Jeśli nie będzie żadnych przeciwwskazań, zostaje się wpisanym do rejestru dawców. Czy otrzymuje się przy tym jakąś kartę dawcy? Czy należy wykonywać co jakiś czas badania kontrolne, by potwierdzić swój stan zdrowia, czy są one wykonywane dopiero w przypadku, gdy czyjś szpik będzie potrzebny? I jeszcze jedno pytanie. Gdy po jakimś czasie u potencjalnego dawcy wystąpi jakiś czynnik go dyskwalifikujący, to czy zostaje on wówczas bez większego problemu z tego rejestru usuwany?
  Z góry dziękuję za udzielenie odpowiedzi. Pozdrawiam. : )

  • admin said

   Rejestr NZOZ Medigen stara się przeznaczać całość pieniędzy na badania kolejnych ochotników, stąd nie drukowaliśmy (do tej pory) imiennych kart. Badania wykonuje się dopiero kiedy ktoś do danej osoby „pasuje”. Jeśli po zgłoszeniu wystąpi u kogoś czynnik stale dyskwalifikujący, najlepiej poinformować o tym rejestr, aby nie figurować w wynikach poszukiwania dawcy na próżno. Oczywiście wystąpić z rejestru można w dowolnym momencie bez podania przyczyny, ale chodzi o to, żeby po zgłoszeniu nie odbierać nadziei wycofując się. Poza tym należy mieć na uwadze koszt badań genetycznych, które robi się ochotnikowi w chwili zgłoszenia.

 42. Patricia said

  Dzień dobry. czy jeśli nie ukończyłam jeszcze 18lat moge być dawcą (mam rocznikowo) i czy jeśli choruje na kamice nerkową mogę być?(nie biore żadnych leków,jedynie specjalna dieta dużo wody i w czasie bólów lek przeciwbólowy).Pozdrawiam

  • admin said

   Dawcą szpiku dla osoby niespokrewnionej moze zostać tylko osoba pełnoletnia. Nie ma wyjątków – musisz czekać do ukończenia 18 roku życia. Kamica nerkowa nie jest przeciwwskazaniem.

 43. Werka said

  Witam,
  chciałabym zostać dawcą szpiku . Przeczytałam, iż jednym z przeciwwskazań jest „istnienia zagrożenie przeniesienia chorób dziedzicznych w przypadku szpiku lub komórek krwiotwórczych krwi obwodowej”.Jeżeli mój dziadek chorował na białaczkę, czy ja też uważana jestem za osobę, u której może rozwinąć się ta choroba?

  • admin said

   Nie powinno być to przeciwwskazaniem. Mechanizmy dziedziczenia zwiększonego ryzyka zachorowania na białaczki nie są do końca poznane a jeden przypadek w rodzinie nie jest przeciwwskazaniem do zostania dawcą.

 44. Aga said

  witam serdecznie, czy waga ciała dawcy w oddawaniu szpiku stanowi jakiś problem (ważę 48kg)

  • admin said

   Większość rejestrów uznaje 50kg za wartość graniczną. Jednak często jest to decyzja lekarza przyjmującego zgłoszenie (chodzi raczej o wykluczenie osób chorobliwie szczupłych). Jeśli jesteś zdrowa i nie cierpisz na np. anoreksję, a waga jest kwestią niskiego wzrostu i delikatnej budowy ciała, nie powinno być przeciwwskazań.

 45. Justyna said

  Witam ,

  mam takie pytanie :
  czy jeśli juz dojdzie do przeszczepu to dostanę znieczulenie ogólne, że bede wszystko słyszała i widziała czy zostane uśpiona ?

 46. Chciałbym się dowiedzie jaki jest czas oczekiwania od zarejestrowania się do pobrania szpiku?

  • admin said

   Zależy to od czasu „dopasowania” chorego…Czasem biorca znajduje się po kilku miesiącach, czasem czeka się kilkanaście lat, czasem czekasz do 55 roku życia po czym jesteś z rejestru wypisywany bez oddania szpiku komukolwiek. Wszystko zależy od tego jak częste antygeny HLA masz.

 47. Sandra ;P said

  Witam,
  Czy jeśli mam 12lat mogę być dawcą 18letniej osoby ???

  • admin said

   Dawcą może być tylko osoba pełnoletnia. Wyjątek stanowi tylko oddawanie szpiku dla najbliższej rodziny, kiedy mogą za dziecko zdecydować rodzice.

 48. Paulina said

  Czy biorca szpiku odziedzicza cos po nas?

 49. Chciałbym się jeszcze dowiedziec ile kosztują badania, żebym mógł zostac dawca szpiku?

  • Paulina said

   Nic 😉
   Jesli rejestrujesz sie internetowo to przysylaja Ci taki pakiecik i pobierasz tylko sline z policzka 😉

  • admin said

   Paulina ma rację. Badania zawsze, powtarzam zawsze są bezpłatne. Żadna Fundacja, polska czy niemiecka, nie pobiera za dołączenie do publicznego rejestru żadnych pieniędzy. Płaci się tylko wtedy, kiedy robi się te badania tylko z myślą o określonej osobie (np. znajomym) i nie chce się dołączyć do światowego rejestru (w którym ochotnicy wyrażają zgodę na pomoc dowolnej chorej osobie na świecie).

 50. Martyna said

  Chciałabym zapytać czy mogę zostać dawcą szpiku kostnego jeśli 2 lata temu przeszłam zabieg zamknięcia przetrwałego przewodu tętniczego Botalla? Pragnę zaznaczyć, że nie biorę z tego powodu żadnych leków oraz nie jestem już pod opieką lekarza kardiologa, ponieważ mój stan zdrowia tego nie wymaga. Czekam z niecierpliwością na odpowiedź.

 51. Zarejestrowałem się przez stronę internetową jakiś tydzień temu i nie dostałem żadnej informacji, czy mam gdzieś jechac na badania, czy jak??

  • admin said

   Nie koordynujemy akcji wszystkich fundacji działających na terenie kraju. Jeśli rejestrowałeś się np. na stronie DKMS, musisz ich pytać o dalsze postępowanie.

 52. karolina said

  Witam..chcę się zarejestrować jako dawca…ale panicznie boje się operacji…stąd moje pytanie: czy jako dawca mam możliwość wyboru w jaki sposób oddam szpik?? czy poprzez operacje czy poprzez filtrację komórek krwiotwórczych z krwi obwodowej (- bo rozumiem ze ta metoda podobna jest do pobierania krwi). Czy takiej możliwości nie mam?? do kogo należy wybór metody??
  z góry dziękuje za odpowiedź. Pozdrawiam.

  • admin said

   Wybór metody zależy m.in. od preferencji „szpiku z danego źródła” w konkretnych chorobach…Jednak w 80% przypadków wykonywana jest filtracja, a ostateczna decyzja należy do dawcy.

 53. natasza said

  Staram się o dziecko, choć nie wiem czy kiedykolwiek się uda. Czy mogę się zarejestrować i starać się dalej? Dodam że konieczny jest zabieg in vitro. Nie chciałabym żeby jedno z drugim kolidowało

  • admin said

   Nie ma najmniejszego problemu, można pogodzić te dwie rzeczy. Po prostu w czasie ciąży i karmienia piersią (jeśli wtedy zostanie Pani do kogoś „dopasowana”, wybrany będzie inny z grona „pasujących” dawców). Pozdrawiam i życzę sukcesu w staraniach o dziecko 😉

 54. T. said

  Choruję na niedoczynność tarczycy (hashimoto). Od kilku lat biorę euthyrox i pewnie będę brała do końca życia. TSH jest unormowane, jednak ma wysokie przeciwciała p/tarczycowe (co jest spowodowane chorobą autoimmunologiczną). Czy mogę oddać szpik?

  • admin said

   Niestety, choroba Hashimoto dyskwalifikuję dawcę permanentnie. Proszę zachęcić kogoś bliskiego do zostania dawcą „zamiast” Pani.

   • Witam

    A czy w przypadku poboru komorek macierzystych z krwi pepowinowej po porodzie, choroba Hashimoto rowniez permanentnie dyskwalifikuje? Czy w przypadki ciezkiej choroby dziecka lub matki nie jest warte zaryzykowanie podaniem komorek z genami Hashimoto po to aby uratowac od czegos znacznie powazniejszego ?

   • Marcin Ostajewski said

    Bankowanie krwi pępowinowej to inne, znacznie bardziej skomplikowane zagadnienie (a leczenie z użyciem krwi pępowinowej nadal nalezy do bardzo rzadko stosowanych metod w transplantologii, między innymi ze względu na dyskusyjne wyniki). Polecam spojrzenie w statystyki doboru dawców szpiku i dawców krwi pępowinowej w leczeniu nowotworów w Polsce (sa na stronie Poltransplantu w dostępnych publicznie Biuletynach: http://www.poltransplant.org.pl/biuletyn_2013.html). Jednak w samym zdeponowaniu krwi nie powinna przeszkadzać choroba Hashimoto jednego z rodziców. Po szczegóły proszę się jednak zwrócić do banku, w którym zamierzają Państwo przechowywać krew.

   • Apolonia said

    Mam pytanie. Napisałam wczoraj mail do DKMS w sprawie możliwości bycia dawcą. Mail dotyczył mojego autoimmunologicznego zapalenia tarczycy typu Hashimoto.

    Odpowiedz od DKMS:
    Szanowna Pani Apolonio, Choroba Hashimoto nie stanowi przeciwwskazania do rejestracji w naszej bazie.
    Pozdrawiam,
    Katarzyna Niedzielska
    Asystentka Działu Medycznego
    Fundacja DKMS

    To jak to z tym Hashimotot jest?
    Z góry dziękuję za odp.

   • Marcin Ostajewski said

    Możliwe że rejestry polskie i te zarządzane w Niemczech stosują różne wytyczne odnośnie chorób autoimmunologicznych.

 55. igniculus said

  witam chorowałam na boreliozę, obecnie jest już wyleczona, Mój nawyższy wskaźnik w klasie IgM w teście Western Blot wynosił 9. W klasie IgG zawsze były w normie. Czy moge ostać dawcą??

 56. antonio said

  Czy dawcą mogą zostać osoby cierpiące na nieswoiste zapalenie jelit, chodzi tu głównie o chorobe Leśniowskiego Crohna?

 57. Michał said

  Czy są jakieś górne granice wagi dla dawców.? Mam 180cm i ważę 115kilo. czy jest to przeszkodą do tego abym został dawcą. I podkreślam że na nic nie choruje ani nie przyjmuje żadnych leków.

  • admin said

   Granicą jest znaczna nadwaga, czyli współczynnik BMI powyżej 40. Mimo że Twoj indeks BMI (35,5) wymaga wizyty u lekarza, nie jest przeszkodą w zostaniu dawcą szpiku.

   • Piotr said

    A jeżeli ten podwyższony współczynnik BMI a zatem i waga jest wynikiem uprawiania od wielu lat sportów siłowych (nigdy nie były zażywane tzw „pomoce sterydowe” etc nie zaś skutkiem złych wyników żywieniowych? Pytam się gdyż dotyczy to mnie. W lipcu jadę do Gliwic na właściwe już badania (po stwierdzonej zgodności tkankowej) w kwestii oddania szpiku rodzonej siostrze chorej na chłoniaka limfoblastycznego czyli rodzaj białaczki. Pzdr

   • Marcin Ostajewski said

    Witam!
    W przypadku dawstwa dla osoby spokrewnionej wiele zasad, między innymi masa ciała i nieco zawyżony bądź zaniżony BMI, nie mają znaczenia. Trzymam kciuki za udaną transplantację. Pozdrawiam

 58. monika said

  witam mam pytanie czy jesli ktos zostaje dawca szpiku kostnego dostaje jakies wynagrodzenie???

  • admin said

   Nie. Dawstwo szpiku, tak samo jak oddawanie krwi, jest honorowe. Wystarczającą nagrodą jest wdzięczność uratowanej osoby.

   • Bubu said

    Wdzięcznością uratowanej osoby żaden dawca się nie wyżywi.

   • admin said

    Niektórym wystarczy świadomość uratowania komuś życia (są też krwiodawcy, którzy nie chcą zabrać po donacji nawet paczki czekolad). Zostanie dawcą szpiku to nie wynajem mieszkania studentom czy inna forma dodatkowego zarobku. Proszę pamiętać o tym, że oddanie szpiku nie zawsze oznacza powrót chorego do zdrowia (decyzja o przeszczepie to dla niego postawienie wszystkiego na jedną kartę – w przypadku nieprzyjęcia przeszczepu może umrzeć)… Proszę też postawić się w sytuacji chorego i jego rodziny, szukających dawcy i spotykających się z ogłoszeniami „zostanę dawcą za 20.000” (nie wspominam nawet o głupocie takich ogłoszeń, których treść wynika z niewiedzy o konieczności „dopasowania” biorcy do dawcy przed jego wyborem… a pasuje do siebie jedna na 10.000 osób).

   • baju baju. Jak wiadomo dawcy często nie potrafimy znaleźć. Jakby za pobranie szpiku wypłacano np 5000 zł (może więcej) to chętnych byłoby mnóstwo i ludzi by ratowano. A tak to jest honorowe dziadostwo. Oczywiście wypłacać należy osobie dopiero jak się okaże że jest jej szpik potrzebny, a nie każdemu kto się zgłosi na badania.

   • Marcin Ostajewski said

    Stefanie, dla niektórych po prostu nie ma dawcy w żadnej bazie na świecie. Znam jeden przypadek polskiego chorego który zmarł, bo jego dawca z USA (jedyna zgodna osoba na świecie) zginął w wypadku samochodowym. Poza tym jeśli osoba rejestrowałaby się dla potencjalnego zysku, to w ostatniej chwili może odmówić ze względu na strach przed samą procedurą. Już same statystyki niektórych rejestrów działających w Polsce bez porządnych akcji edukacyjnych przerażają. 50% zarejestrowanych odmawia oddania szpiku kiedy znajdzie się chory. Nie wiem czy obietnica zarobku coś by zmieniła, zwłaszcza że rejestrowało by się więcej osób nie mających pojęcia o procedurze. Swoją drogą, czy Ty się zarejestrowałeś?

 59. marchewa said

  Witam! Mam kilka pytań, czy mogę być dawcą, jeżeli mam hiperprolaktynemię i przyjmuję na stałe 1/4 tabl. Bromergonu? To samo dotyczy insulinooporności, na którą biorę 2 tabl. po 500 mg Glucophage XR (jest to lek stosowany przy leczeniu cukrzycy, ja oczywiście jej nie mam, ale ze względu na problemy z przyswajaniem glukozy i jej gromadzeniem w organizmie, muszę brać te leki codziennie)

  Kilka lat temu miałam małopłytkowość po ciężkiej grypie i od tamtej pory muszę co jakiś czas robić morfologię. Czy ta małopłytkowość też mnie w jakiś sposób dyskwalifikuje?

  I jeszcze, czy ewentualnie, gdyby zgodzono się wpisać mnie do rejestru i okazałoby się, że mogę być dawcą, to mogę mieć to filtrowanie na żądanie zamiast wkłuwania w miednicę, kość udową, itd? Przyznam, że mnie to przeraża, mimo że znieczulenia się nie boję. Po prostu jestem przyzwyczajona do ciągłego pobierania krwi, ale wkłuwanie się w kości to jednak inna sprawa.

  Z góry dziękuję za odpowiedź

  • marchewa said

   i jeszcze jedno – w tej chwili nie biorę, ale jak się ma oddawanie szpiku do przyjmowania pigułek antykoncepcyjnych, bo nigdzie o tym nie napisaliście, a przy przeciwwskazaniach pojawia się informacja o przyjmowaniu leków hormonalnych

   • admin said

    Przyjmowanie leków antykoncepcyjnych nie stanowi przeszkody do zostania dawcą.

  • admin said

   Niestety, insulinooporność (jako choroba pojawiająca się w przebiegu, bądź prowadząca do cukrzycy) dyskwalifikuje potencjalnego dawcę.

   Małopłytkowość sama w sobie nie jest przeciwwskazaniem, a dawca zawsze (mimo sugestii lekarza odnośnie „preferencji” organizmu chorego) sam wybiera metodę poboru komórek krwiotwórczych dla dawcy. Pozdrawiam

   • marchewa said

    Hmm… a z tą insulinoopornością to jest tak, jak ze wspomnianymi wyżej chorobami wenerycznymi? no bo mój endokrynolog powiedział mi, że mogę ją wyleczyć, jeżeli będę przyjmować te leki, przejdę na dietę, będę dużo regularnie ćwiczyć i schudnę – nie żebym była gruba, ale mogłabym trochę jednak zrzucić, a to by mnie jeszcze bardziej zmotywowało do działania – to czy jeżeli powiedzmy, że wyleczyłabym się i przestałabym brać leki, to mogłabym być dawcą, czy to mnie dyskwalifikuje już na zawsze?

   • admin said

    Podejrzewam że brak objawów oraz odstawienie leków mogłyby pozwolić na zostanie potencjalnym dawcą. Jednak decyzję w tak szczególnym przypadku podejmie lekarz z poradni przeszczepowej w momencie zgłoszenia.

 60. said

  A ja mam pytanie z innej beczki 🙂
  Wiem, że dawca nie ponosi absolutnie żadnych kosztów.
  Kto więc ponosi koszty rekrutacji, zbadania materiału potencjalnego dawcy i w razie czego badań potwierdzających typowanie? Z moich informacji wynika, że TYLKO fundacja do której została zgłoszona chęć dawstwa.
  Z kolei sam zabieg transplantacji opłaca NFZ. Czy to prawda? Jak to w końcu jest z tym podziałem kosztów?

  • admin said

   Witam!
   Badania potwierdzające to już część procedury przeszczepowej, którą refunduje NFZ. Tak samo ma się sprawa z kosztami transportu dawcy do ośrodka w którym odda szpik i transportu szpiku do ośrodka w którym przebywa chory. Stąd dużo „tańsze” dla NFZ są banki które skierowują swoich dawców na oddanie szpiku do najbliższego szpitala. Jest to dość paradoksalna sytuacja, ale NFZ nie zwraca kosztów przebadania potencjalnych dawców (mimo że bez nich nie miałby miejsca późniejszy przeszczep).

 61. Mateusz said

  mam pytanie . Jestem po przeszczepie 36 dobę , gdy już wszystko wróci do normy to znaczy , że jak już bede zdrowy . To bede mógł wrócić do uprawiania sportu . Piłki nożnej i profilaktycznego chodzenia na siłownie ??? Bardzo prosze o odpowiedz. W przyszłym tygodniu wychodze do domu . I jestem bardzo ciekawy tego . Pozdrawiam :))

  • admin said

   Gratulacje!
   Mam znajomego, który po powrocie do zdrowia wrócił do jazdy rowerem, średnio po 30-50km dziennie… Nie ma żadnych przeszkód aby po powrocie do zdrowia uprawiać swój ulubiony sport. Oczywiście w czasie pierwszego półrocza (do roku) trzeba na siebie uważać, ale potem praktycznie wraca się do normalnego życia. Pozdrawiam

   • Mateusz said

    A po jakiej chorobie ? Przeszczepie szpiku ? Piłka nożna i słownia to jednak nie to samo co jazda na rowerze 🙂 . Dzięki za odpowiedź.

   • admin said

    Miał ostrą białaczkę szpikową, leczoną przeszczepem. A jego jazda na rowerze daleka jest od spacerku – jeździ kolażówką 40km/h 🙂

   • Mateusz said

    To ja myślę , jak bedzie wszystko szło zgodnie z planem to też do tego powrócę za około półtora roku do dwóch lat . Przecież ja mam dopiero 19 lat . Jeżeli to co piszesz jest szczerą prawdą jestem pełen optymizmu !!! Dzięki

 62. Mateusz said

  To ja myślę , jak bedzie wszystko szło zgodnie z planem to też do tego powrócę za około półtora roku do dwóch lat . Przecież ja mam dopiero 19 lat 🙂 . Jeżeli to co piszesz jest szczerą prawdą jestem pełen optymizmu !!! 😉 Dzięki 🙂

 63. Elżbieta said

  Mam 53 lata czy mogę być dawcą szpiku? Mój dwuletni wnuczek mieszkający w Londynie zachorował na białaczkę.Chciałabym wczesniej zmobilizować rodzinę z Polski do zrobienia w Polsce badań. Czy ktoś pasuje dla niego jako dawca szpiku?Jakie badania zrobić? Z góry bardzo dziękuję

  • admin said

   Najprościej zgłoście się do Medigenu (http://www.medigen.pl), to najlepszy w Polsce ośrodek dawców szpiku. Jako jedyni mają dostęp do największej na świecie bazy dawców NMDP w Stanach, gdzie jest ich ponad 6 mln, w tym sporo polonii. Także jako jedyni w Polsce dostają aktualizacje bazy dawców na żywo (inne rejestry mają nowe listy dawców raz na miesiąc). Jako osoba spokrewniona, może być Pani dawcą nawet po 50-tce, ale oczywiście decyduje dopasowanie antygenów zgodności tkankowej. Dopiero kiedy ktoś do kogoś „pasuje” genetycznie, robi się badania stanu zdrowia. W Medigenie wszytsko Państwu dokładnie wyjaśnią – znam osobiści kilka osób którym uratowali życie kiedy inni nie potrafili pomóc. Pozdrawiam

 64. magggggggggggg said

  Dlaczego dawca nie może się spotkać z odbiorcą po przeszczepie ?

  • admin said

   Spotkania są możliwe, ale dopiero po kilku latach, kiedy wiadomo że biorca jest zdrowy i nie ma nawrotu choroby. Poza tym takie spotkanie zawsze odbywa się na prośbę biorcy. Jeśli biorca nie chce poznać swojego wybawcy, nigdy się nie poznają.

   • magggggggggggg said

    ale może dawca chce poznać osobę której pomógł ???????????więc dlaczego tylko biorca może o tym decydować przecież dawca ma w tym bardzo duży udział…..

   • admin said

    Tak, ale to biorca decyduje. Nie każdy kto przeżył chorobę nowotworową chce ujawniać swoje dane osobowe i (co czasem ma miejsce) robić ze spotkania wydarzenie medialne. Chodzi tu o ochronę danych osobowych oraz zwyczajny szacunek dla decyzji chorego. Ale chory bardzo często chce poznać swojego wybawcę. Mój znajomy po wyleczeniu dał nawet synkowi imię swojego dawcy 😉

 65. Kinga86 said

  Witam. Moja mama od trzech lat choruje na przewlekłą białaczkę szpikową. W ostatnim czsie choroba zaqczęła bardziej się rozwijać. Lekarz stwierdził, że jedyną szansą jest przeszczep. Okazało sie po badaniach, że mamy brat rodzony może zostać dawc bo jak tu napisali „otrzymane wyniki wskazują na całkowitą zgodność antygenową w zakresie układu MHC klasy I i II . Jednak mam pewne obawy ponieważ mój wujek ma 56 lat. A mama musi mieć przeszczep bo inaczej umrze 😦

  • admin said

   Nie masz cię czego obawiać. Przeszczep nie jest groźny dla dawcy, a jeśli wujek jest zdrowy to nawet w tym wieku jego szpik może bez problemu pomóc Twojej mamie. Znane są już przypadki dawców którzy w momencie oddania byli nawet starsi (np. himalaistka Anna Czerwińska, która kilkanaście dni po oddaniu szpiku wspinała się na K2…a jej biorca ma się świetnie). Pozdrawiam i trzymam kciuki 😉

   • kinga_wozniak86@wp.pl said

    Wiem, że mojemu wujkowi nic nie zagraża. Boję się o mamę. Lekarz ciągle mówi o jej wieku (53 lata). Ponadto jest bardzo słaba i nie wiem jak to zniesie 😦

   • admin said

    Nie martw się… Skoro jest dopuszczona do procedury przeszczepowej to znaczy że nie jest tak źle. Nastawienie pacjenta jest bardzo ważne, podnoś mamę na duchu i bądźcie dobrej myśli.

 66. barczatka said

  Witam,
  zastanawiam się nad zgłoszeniem do programu dawców szpiku, ale wyczytałam, że przeciwwskazaniem jest przyjmowanie leków hormonalnych. Czy mam z tego rozumieć, że hormony przyjmowane w ramach antykoncepcji ( nie mam żadnej choroby leczonej hormonami) dyskwalifikują mnie jak dawcę?

 67. Maria ogórek said

  jestem w rejestrze od jakiegos roku
  zgubiłam telefon i nr straciłam razem z tel.
  na jaki nr mam zadzwonic by podac mój nowy numer tel. na badanich byłam w krakowie na ul rzeźniczej.
  i jeszcze jedna pytanie czy mozna zrezygnowac od tak ze nie chce byc dawca dla osoby która poczebuje szpiku a mój jeste zgodny by przyjoła go osoba która go poczebuje

  • admin said

   Jeśli w formularzu podawała Pani np. mail, proszę wysłać z tego adresu informację o aktualizacji danych na mail kontaktowy RCKiK w Krakowie (rejestracja.dawcow@rckik.krakow.pl). Jeśli nie zaktualizują Pani danych od razu, na pewno powiedzą jak to zrobić.

   Nie bardzo rozumiem drugie pytanie (przydały by się jakieś znaki interpunkcyjne). Zrezygnować można w każdej chwili, nawet kiedy zadzwoni telefon z rejestru z informacją o „dopasowaniu” do chorego. Jednak często wiąże się to z zabraniem tej osobie jedynej szansy na przeżycie – wielu chorych ma tylko jednego pasującego dawcę na świecie. Z tego samego powodu kiedy ktoś zostanie do Pani dopasowany, jest to prawdopodobnie jedyna osoba na świecie której może Pani pomóc (oprócz rodziny – jest 1/4 szans, że „pasuje” Pani np. do brata lub syna). Rezygnacja ot tak jest więc dla drugiej osoby wyrokiem.

 68. J. said

  Witam. Mam niedoczynność tarczycy od paru lat. Jest to małe przekroczenie normy, ale muszę brać leki (eltroxin). Mogę być dawcą?

  • admin said

   Niestety, niedoczynność tarczycy wymagająca stosowania leków dyskwalifikuje dawcę.

   • cdll said

    Dlaczego niedoczynność tarczycy wymagająca stosowania leków jest przeciwwskazaniem zarówno do oddania krwi, jak i szpiku? Dozwolone jest stosowanie hormonalnej antykoncepcji, natomiast już syntetycznej lewotyroksyny nie. Etiologia schorzenia jest znana. Jakie jest medyczne wytłumaczenie dyskwalifikowania chorych?

   • Marcin Ostajewski said

    Chodzi o wadliwe działanie układu odpornościowego (będące często przyczyną zaburzeń czynności tarczycy). Nie można pozwolić na sytuację w której chory na nowotwór otrzymuje (po chemioterapii eliminującej jego własny układ odpornościowy) komórki krwiotwórcze które mogą potencjalnie produkować wadliwy układ odpornościowy u biorcy.

   • cdll said

    Dziękuję serdecznie 🙂

 69. Kasia87 said

  Witam Chcialabym pomoc komuś,,, moja mama cierpi na sla i przeszczepienie komorek macierzystych narazie jest jeszcze badane czy to cos zadziala….. wiem co to za bol i chce pomoc mieszkam w Olsztynie gdzie sie udac mam 25 lat tryskam zdrowiem czy jechac gdzies dalej sie zerejestrowac od dawna o tym mysle ale jak mozna komus uratowac zycie to jest najcenniejsze Pozdraiwam

  • Marcin Ostajewski said

   Na stronie znajdzie Pani interaktywną mapę ośrodków rekrutujących dawców. Proszę jednak zadzwonić do wybranego ośrodka zanim Pani pojedzie (czasem trzeba czekaź w dłuższej kolejce do zarejestrowania). Jednynie NZOZ Medigen w Warszawie rejestruje bez kolejki. Może też Pani czekać na akcję rekrutacyjną w Olsztynie. Pozdrawiam

 70. Elżbieta said

  Mój trzyletni wnuczek ma białaczkę, czy krew pepowinowa jego kuzynki może mu uratować życie ? Ich ojcowie są braćmi.

 71. marta said

  Chciałabym zostać dawcą szpiku i już podjęłam decyzję o rejestracji, zastanawiam się tylko czy zrobić to teraz czy w dopiero w czerwcu, po maturach ( którą będę pisała w tym roku). Wiem, że prawdopodobieństwo, że telefon zadzwoni właśnie w maju jest znikome, ale jeśli tak by się stało, to czy termin wszystkich badań i samego oddanie komórek macierzystych można wspólnie uzgodnić, tak żeby nie kolidowały z egzaminami?

  • Marcin Ostajewski said

   Przygotowanie biorcy do pobrania szpiku trwa około miesiąca. Oczywiście bierze się pod uwagę sugestie dawcy, ale możliwość uratowania życia jest priorytetem. Niemniej jednak szanse na telefon po tak krótkim czasie oczekiwania są bardzo niskie. Sam jestem w banku około 7 lat i nadal cisza. Decyzja należy do Pani – najważniejsze by kiedyś do rejestru dołączyć. Pozdrawiam

 72. olaszka said

  Urodziłam się z jedną nerką. Czy mogę zostać dawcą?

  • Marcin Ostajewski said

   Nie powinno być to przeszkodą w zostaniu dawcą szpiku, ale proszę o tym wspomnieć w formularzu rejestracyjnym.

 73. doris said

  Ja mam pytanie: rozumiem, że najpierw pobierana jest próbka krwi na podstawie, której sprawdza się pewne elementy- jakieś… zakładam, że skoro tyle chorób jest przeciw wskazaniem do bycia dawcą to ta krew musi być badana- czy jest badana na wszystkie choroby jakie są na liście dyskwalifikującej? Nie wyobrażam sobie tego stąd moje pytanie- a podobno nie ma głupich pytań 😉

  • Marcin Ostajewski said

   Nie robi się żadnych badań krwi oprócz genetycznych (sprawdzenie „tych elementów” czyli antygenów które decydują czy ktoś do kogoś pasuje). Na stan zdrowia (prócz tych, którzy wiedzą że są chorzy na coś co dyskwalifikuje) się nie patrzy, bo od zgłoszenia do prośby o oddanie szpiku może minąc wiele lat (a nawet może się taka nigdy nie pojawić). Skoro stan zdrowia może się przez ten czas zmienić, nie warto wydawać pieniędzy na badanie krwi pod kątem chorób. Kiedy już się do kogoś pasuje, sprawdza się nawet obecność wirusów, które normalnie nie są groźne, ale choremu po przeszczepie mogą zaszkodzić.

 74. doris said

  Jeszcze jedno pytanie- są dwie metody pobrania szpiku- czy ja wybieram jedną z nich już w momencie rejstracji? Czy może się zdarzyć taka sytuacja, że wybiorę metodę filtracji komórek krwiotwórczych a gdyby znalazł się biorca poproszą mnie jednak o pobranie szpiku np z miednicy bo to lepsze dla biorcy? Chodzi o to, że chce uniknąć szpitala, sali, znieczulenia ale w razie w nie chce odebrać komuś szansy…

  • Marcin Ostajewski said

   Decyzja o wyborze metody podejmowana jest dopiero jak się okaże że do kogoś pasujesz. Lekarz zawsze sugeruje, że bardziej pomożesz oddając danemu choremu szpik pobrany z kości lub komórki z krwi, ale zawsze na końcu Ty decydujesz o wyborze metody. Musisz też pamiętać, że zgłoszenie to decyzja na kilkadziesiąt lat (może się zdarzyć że nigdy nikt nie zadzwoni (zresztą ponad 90% zgłoszonych nigdy nie zostaje dawcami), ale może być i tak, że telefon odezwie się po kilkunastu latach – dlatego ważne jest dopilnowanie żeby chociaż jeden namiar (telefon, e-mail, telefon do rodziny) pozostał niezmieniony (a o zmianach najlepiej informować rejestr do którego się zapisało).

 75. Kasia.cz said

  witam, czytałam, ze aby zostać dawcą nie można ważyć poniżej 50kg. Waże ok 45-46kg, ale jestem niską osobą, w związku z tym moje BMI jest poprawne. Czy w takim razie mogę starać się o zostanie dawcą?

 76. tox said

  Witam serdecznie. Czy jeśli kiedys miałem juz przeszczep szpiku(jako biorca) moge sie zarejestrowac w banku jako dawca po wyleczeniu choroby?
  Pozdrawiam,

  • Marcin Ostajewski said

   Witam! Jako osoba chorująca kiedyś na nowotwór nie możesz być dawcą. Jednak możesz zrobić więcej niż inni, mówiąc o swojej chorobie i o tym, co Cię uratowało 😉

   • tox said

    A w przypadku niedokrwistosci aplastycznej?

   • Marcin Ostajewski said

    Niestety nie – anemia aplastyczna wynika z nieprawidłowej funkcji komórek krwiotwórczych – stąd nie możemy ich przekazać choremu w czasie przeszczepu).

 77. Andzka said

  Witam! Chciałabym zostać dawcą szpiku,tylko mam jeden problem.Od pewnego czasu choruje na niedoczynność tarczycy,przyjmuje euthyrox 25,czy to mnie wyklucza?Pozdrawiam 😦

 78. Irek said

  Witam serdecznie. Chciałbym zostać dawca. Już wiem ze alergianie nie dyskwalifikuje tylko zmienia procedurę. Chce zapytać gdzie mam sie zgłosić zeby wstępnie sie umówić na pobranie krwi i rozmowę z lekarzem? Jestem z okolic Opoczna. Pozdrawiam.

 79. Katarzyna Łojas said

  Witam
  5 lat temu zachorowałam na toksoplazmozę oczną ale od tego momentu nie mam nawrotów. Czy mogę zostać dawcą?

  • Marcin Ostajewski said

   Dawcą można zostać już po dwóch latach od całkowitego wyleczenia. Pozdrawiam

   • Katarzyna Łojas said

    Witam! Tylko o i ile jestem dobrze poinformowana to toksoplazmozę oczną bo o tą mi chodzi nie można całkiem wyleczyć tylko podleczyć.?

   • Marcin Ostajewski said

    Ten sam problem dotyczy także toksoplazmozy w ogóle. Jednak w dwa lata po ustaniu objawów / zakończenia leczenia można już zostać dawcą. Proszę jednak o zaznaczenie choroby w formularzu rejestracyjnym.

 80. Katarzyna Łojas said

  Dziękuję Panu bardzo! Tak długo czekałam na tą wiadomość! 😉 To jest na prawdę dla mnie ważne.

 81. Urszula said

  Witam,
  mam tętniaka rozwarstwiającego aortę, rodzice dowiedzieli się o nim kiedy skończyłam 3 latka. Aktualnie mam 24, jestem pod stałą opieką kardiologa, jestem w świetnej kondycji fizycznej. Czy osoba z moją przypadłością może zostać dawcą szpiku kostnego ?

  • Marcin Ostajewski said

   Niestety, to schorzenie dyskwalifikuje Panią jako dawcę. Może jednak polecać Pani bliskim zarejestrowanie się w polskim rejestrze. Pozdrawiam

 82. LJ said

  Witam , mam kręgozmyk III stopnia L5 – S1, codziennie boli mnie w odcinku lędźwiowym, czy jeśli mogłabym być dawcą szpiku to czy po przeszczepie jest możliwość nasilenia bólu albo zajścia jakichś zmian ??? Jest to wada wrodzona, czy są jakieś przeciwwskazania w byciu dawcą ? Dodam , że mam jeszcze mam wiotkość zastawki mitralnej ze śladową niedomykalnością (również wada wrodzona).

 83. MARGA said

  Witam ,mam taki problem!! moja siostra/32 lat/ byla dawca szpiku dla brata i teraz chce miec dziecko. Byla juz dwa razy w ciazy i po jakis 4 do 6 tygodni nasepuje poronienie..Dodam ze juz jest dwa lata po oddaniu szpiku i pierwsze dziecko bez zadnych broblemow i komplikacji!! Wiec chcialam sie dowiedziec czy to jest przyczyna takich problemow .. Cos gdzies slyszalam ze mozna zajc w zdrowa ciaze bo uplywie 5 lat…(ale to tylko gdzies podsluchane?)Bardzo dziekuje za odpowiedz

  • Marcin Ostajewski said

   To mit, problem Pani siostry wynika z czego innego, na pewno nie z oddania szpiku. Może wchodzi w grę konflikt serologiczny? Nie objawia się przy pierwszej ciąży.

   • ruda said

    Witam. Czy często zdarza się tak że mimo wstępnej zgodności po dalszych badaniach następują rozbieżności?

   • Marcin Ostajewski said

    Niezbyt często, ale czasem tak się zdarza (choć jeśli rozbieżności są niewielkie a jest to jedyny na świecie dawca dla danego chorego, podejmuje się ryzyko). Ale jeśli potencjalnych dawców na pierwszym etapie jest więcej, wszystkich bada się dokładnie (żeby móc potem wybrać najlepszego).

 84. Aga said

  Witam. W czerwcu przeszłam operację całkowitego usunięcia tarczycy z powodu raka brodawkowatego a we wrześniu terapię jodem radioaktywnym. Badanie scyntygrafem nie wykazało przerzutów. Na stałe przyjmuję euthyrox i oraz calperos i alfadiol ( ze względu na niski poziom wapnia) Czy przebyta choroba już całkowicie dyskwalifikuje mnie jako potencjalnego dawcę? Pozdrawiam

  • Marcin Ostajewski said

   Niestety, usunięcie tarczycy na stałe dyskwalifikuje dawcę.

   • ruda said

    Jeszcze mam takie pytanie. W pt dostałam tel że jest wstępna zgodność. W pn byłam do pobrania kolejnych próbek do badań. Ile mniej więcej będę czekać na wyniki badań i decyzję czy mogę zostać dawcą?

   • Marcin Ostajewski said

    Ciężko powiedzieć dokładnie, ale za kilka-kilkanaście dni powinnaś już wiedzieć. Jeśli zostaniesz dawcą koniecznie daj znać, najlepiej na szpikcity.marcin@gmail.com. Pozdrawiam i gratuluję.

   • Aga said

    Czy dyskwalifikuje mnie fakt, że nie mam tarczycy czy że została ona usunięta z powodu raka?

   • Marcin Ostajewski said

    Właściwie i jedno i drugie (wadliwa praca tarczycy/usunięta tarczyca lub przebyte nowotwory to dwa oddzielne czynniki dyskwalifikujące).

 85. Ilona said

  Mam małą tarczycę, dość niskie ciśnienie, biorę leki uspokajające (Elicea). Pod koniec roku mam mieć operację zatok. Czy moge być dawcą?

  • Marcin Ostajewski said

   Nie wiem czym jest „mała tarczyca” – jeśli chodzi o niedoczynność, może to być przeszkodą. Przyszłe operacje nie blokują możliwości zgłoszenia – po prostu jeśli okaże się że do kogoś „pasujesz” w okresie do pół roku po operacji, nie będziesz mogła wtedy oddać szpiku nawet jeśli ktoś będzie miał taki szpik jak Ty. Leki uspokajające i „dość niskie ciśnienie” nie powinny być przeszkodą.

 86. Lila said

  Po jakim czasie od otrzymania informacji, że zostaliśmy dawcą zaczynają się przygotowania?

  • Marcin Ostajewski said

   Kiedy już ktoś zwróci się do dawcy z informacją o dopasowaniu do jakiegoś chorego (nie o zostaniu potencjalnym dawcą), podaje dokładny plan przygotowań. Zwykle trwają one minimum miesiąc, czasem do kilku miesięcy.

 87. Iga said

  Witam. W maju kończę 18 lat. 14 kwietnia odbędzie się zbiórka krwi, która następnie zostanie poddana badaniom i okaże się, czy można zostać potencjalnym dawcą szpiku kostnego (potrzebuje go dziewczynka z mojego miasta, która choruje na ostrą białaczkę). Czytałam i słyszałam, że aby oddać szpik kostny trzeba być osobą pełnoletnią. Czy za zgodą rodzica mogłabym się przebadać, a następnie zostać potencjalnym dawcą dla Weroniki, bądź też dla innego biorcy? Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź.

  • Marcin Ostajewski said

   Niestety, przepisy są w tej kwestii nieubłagane. Przystąpić musisz po osiągnięciu pełnoletności i otrzymaniu dowodu osobistego.

 88. mia said

  Czy przyjmując na stałe leki obniżające ciśnienie (betaloc) można być dawcą szpiku? Bo krwi oddawać nie mogę..

 89. Paulina :) said

  Witam, mam 17 lat i choruję na białaczkę przewlekłą kostną. Na jesieni będę miała przeszczep szpiku. Obecnie przyjmuję lek doustny „Glivec”. Chcę się dowiedzieć ile będę musiała przebywać w szpitalu przed przeszczepem w czasie podawania chemii? Czy po wyjściu ze szpitala będę mogła kontynuować naukę? Dodam, że od grudnia 2012 mam nauczanie indywidualne. Proszę o szybką odpowiedź i pozdrawiam! 😉

  • Marcin Ostajewski said

   Witam!
   Przygotowanie dawcy trwa najczęściej około tygodnia. Po wyjściu ze szpitala (trochę to potrwa, po przeszczepie będziesz musiała poczekać aż nowy szpik „ruszy”) czeka Cię przez jakiś czas ograniczenie kontaktów z większymi grupami ludzi (odporność musi się w pełni odbudować), stąd przez kilka miesięcy będziesz uczyła się w domu. Jednak masz niebywałe szczęście – znalazł się dawca a to najważniejsze ;). Trzymam kciuki i czekam na dobre informacje po przyjęciu przeszczepu.

 90. Morel said

  Czy osoba po przeszczepie szpiku kostnego może zarejestrować się w bazie danych?
  Pozdrawiam

  • Marcin Ostajewski said

   Niestety nie – przebyta choroba nowotworowa wyklucza dawcę ze względu na dobro biorcy. Ale antygeny takiej osoby są już w banku – przecież dostała od kogoś swój własny szpik.

   • Morel said

    Jeżeli dawca w przyszłości zachoruje jest mniejsze prawdopodobieństwo, że znajdzie szpik dla siebie, prawda?

   • Marcin Ostajewski said

    Nie, bycie dawcą nie ma żadnego wpływu na szanse znalezienia dawcy. Przecież każda zarejestrowana osoba to szansa dla kolejnych chorych (także tych, którzy kiedyś oddali szpik a później zachorowali).

 91. kasia said

  czy moge byc dawca z chorobą Hashimoto?

 92. pytająca said

  Jeśli ktoś miesiączkuje, czy może oddać szpik kostny.?

  • Marcin Ostajewski said

   Rejestracja dawcy i zabieg oddania szpiku to dwie różne rzeczy, czasem mocno oddalone w czasie. Możesz się zarejestrować nawet w czasie miesiączki, jednak samo oddanie szpiku jeśli ktoś chory będzie do Ciebie pasował, zapewne zostanie zaplanowane tak, by nie trafić na miesiączkę w dniu zabiegu.

 93. Emilka said

  Witam! Tak naprawdę mam dwa pytania, 1) czy po zgłoszeniu chęci oddania szpiku dostaje jakaś informacje że np. Jestem w bazie potencjalnych dawców? Bo minęły już 2 lata i nic,a kolejne moje pytanie dotyczy tego pod jakim kątem badana jest krew po zgłoszeniu, a pod jakim kontem gdy dopasujemy ja do kogoś?

  • Marcin Ostajewski said

   1) Polskie rejestry z reguły nie wydają pieniędzy na informowanie dawców – lepiej, jeśli wszystko jest w porządku, przeznaczyć te środki na kolejne badania dawców. 2) To dokładnie to samo badanie: po zgłoszeniu oznaczane są antygeny transplantacyjne i na ich podstawie szuka się „bliźniaka genetycznego”. Dopiero kiedy okaże się że możesz być dla kogoś dawcą, przeprowadza się szereg testów służących upewnieniu się, że jesteś perfekcyjnie zdrowa (a co za tym idzie, Twój szpik działa idealnie i tak też zadziała u biorcy przeszczepu). Pozdrawiam

 94. Monika said

  Witam. Choruję na łuszczycę wysiękową skóry. Od dziecka kolejni dermatolodzy diagnozowali atopowe zapalenie skóry, aż w 2009 roku trafiłam na oddział dermatologiczny i okazało się, że to łuszczyca. W związku z tym, moje zapytanie, czy mogę zostać dawcą szpiku?
  25 kwietnia 2013 roku minęło dokładnie 3 lata od przeszczepu mojego męża. Nie da się odwdzięczyć za uratowanie komuś życia, ale obiecałam sobie, że jak urodzę i przestanę karmić (byłam w ciąży, kiedy mąż miał przeszczep) to może będę miała szansę pomóc komuś, kto tego potrzebuje. Pozdrawiam i proszę o odpowiedź.

  • Marcin Ostajewski said

   Podziwiam Twoją postawę. Niestety, łuszczyca dyskwalifikuje dawcę na stałe. Możecie jednak zrobić wiele, zachęcając znajomych do zarejestrowania się w polskim rejestrze.

 95. Iii. said

  Witam. Niedawno skończyłam 18 lat i chcę zostać dawcą szpiku. Niestety mieszkam daleko od jakichkolwiek fundacji i banków dawców szpiku. Słyszałam, ze można zamówić patyczki na ślinę i potem wysłać w dane miejsce. Proszę o kontakt do ludzi, lub grup, które się tym zajmują, a za wszelką pomoc serdecznie dziękuję.

 96. Ola said

  Witam, chciałabym zostać dawcą szpiku, ale mam nadwagę. Przy 173 cm wzostu ważę 90kg, jestem kobietą. Nie jest to spowodowane chorobą tarczycy lecz złym metabolizmem. Czy ta waga mnie już wyklucza ?

  • Marcin Ostajewski said

   Niestety, otyłość (masz BMI powyżej 30) nie pozwala na zostanie dawcą, niezależnie od jej przyczyny.

   • kasia said

    ja mam 163cm,ważę 96kg i zostałam zakwalifikowana do pobrania szpiku….wiec jak to jest….mój biorca jest podobnej wagi

   • Marcin Ostajewski said

    To już decyzja ośrodka typującego. Prawdopodobnie była Pani jedynym lub jednym z niewielu pasujących dawców a Pani kondycja została oceniona jako dobra. Z zasady jednak nie rejestruje się osób z nadwagą. Proszę dać znać kiedy będzie już po przeszczepie. Pozdrawiam

 97. cactaceae said

  Witam, mam dwa pytania. Czy jeśli mój ojciec zmarł na białaczkę, to czy mogłabym zostać dawcą czy z góry mnie to dyskwalifikuje? Powinnam też dodać, że mama zaszła w ciążę, kiedy tata już chorował. Kolejne pytanie – czy wykrycie w krwi przeciwciał przeciwjądrowych ANA również uniemożliwia zostanie dawcą czy nie ma to na nic wpływu? z góry dziękuję za odpowiedź.

  • Marcin Ostajewski said

   Sama choroba nowotworowa w rodzinie (a tym bardziej wykrycie ANA, występujących nawet u 5% zdrowych osób) nie dyskwalifikują Pani jako dawcy szpiku. Może się Pani rejestrować.

 98. Jacek said

  Witam, chciałbym zostać dawcą szpiku i mam pytanie. Miałem problem z alkoholem, po niedługim ciągu dostałem padaczki alkoholowej. Od pięciu lat nie piję, nie mam problemów ze zdrowiem, czy mogę zostać dawcą?

  • Marcin Ostajewski said

   Wyjście z nałogu alkoholowego nie stanowi przeszkody do zostania dawcą szpiku, tym bardziej po tak długim okresie wstrzemięźliwości.

 99. andzia 85 said

  Witam od 5 lat choruję na hashimoto zażywam euthyrox 175, mam 28 lat a moje wyniki są teraz w normie. Bardzo bym chciała się zarejjestrować jako dawca szpiku czy to możliwe? Pozdrawiam

  • Marcin Ostajewski said

   Niestety, jak już pisałem w kilku miejscach, choroba Hashimoto dyskwalifikuje dawcę.

 100. Anna K said

  Zostałam zdyskwalifikowana jako krwiodawca z powodu słabego układu krwionośnego (pękają mi żyły). Czy jest to również dyskwalifikacja do oddania szpiku?

  • Marcin Ostajewski said

   Nie, chociaż z powodu Twojej przypadłości zapewne preferowana będzie metoda pobrania szpiku z miednicy w znieczuleniu ogólnym.

 101. kami said

  Witam, Bardzo chciałabym zostać dawcą, ale karmię piersią i nie wiem jak długo to jeszcze potrwa. Dlatego mam kilka pytań. Czy karmienie piersią jest przeciwwskazaniem do zostania dawcą? Czy karmienie piersią jest przeciwwskazaniem do rejestracji jako dawca? Jeżeli jest przeciwwskazaniem to jak długi czas musi upłynąć od zakończenia laktacji?

  • Marcin Ostajewski said

   Karmienie piersią nie przeszkadza w samej rejestracji, jednak dopiero po zakończeniu laktacji Twoje antygeny HLA będą brane pod uwagę w procesie poszukiwania dawcy dla chorych (samo „dopasowanie” i tak w większości przypadków nie następuje szybciej niż kilka miesięcy po zarejestrowaniu).

 102. Kaśka said

  Od kilkunastu lat biore lek eltroxin . Czy to dyskwalifikuje mnie żeby byc dawca ?

 103. Olka said

  Witam. Ważę 54 kg przy wzroście 170 cm, czy niska waga nie dyskwalifikuje mnie do bycia dawcą szpiku?

 104. Dopix said

  Dzień dobry , czy brak śledziony dyskwalifikuje mnie jako dawcę ?

 105. Ola said

  Witam,

  Chciałabym zostać dawcą.Kilka lat temu miałam lekką anemię . Żelazo unormowało się już.Moje pytanie : czy po przebytej kiedys anemii mogę być dawcą . Nie znam także swojej grupy krwi,czy przy okazji badań kontrolnych mogę zapytać jaką mam grupę? Czy biorca może być obcokrajowcem? Baza podlega pod dany kraj,czy cały świat ? Proszę o odpowiedź.

  • Marcin Ostajewski said

   Witam! Anemia nie jest przeszkodą w zostaniu potencjalnym dawcą szpiku. Grupa krwi ma znaczenie drugorzędne, nie jest badana przy badaniu antygenów transplantacyjnych w momencie dołączania do rejestru. Najprostszy sposób na jej poznanie to zostanie dawcą krwi i zapytanie w RCKiK o wynik oznaczenia grupy po oddaniu jej po raz pierwszy. Dołączenie do dowolnego rejestru na świecie powoduje (z racji powiązania ich poprzez rejestr ogólnoświatowy BMDW.org) udostępnienie danych o Pani antygenach wszystkich chorym na świecie. Oczywiście dane osobowe nie są ujawniane – w rejestrze światowym jest Pani tylko dawcą oznaczonym numerem i wzorem antygenów, dopiero po dopasowaniu rejestr z którego Pani pochodzi kontaktuje się z Panią w celu ustalenia terminu dokładnych badań i ew. przeszczepu.

 106. LosKantoros said

  Witam,mam 15 lat,jestem 53 dobe po przeszczepie szpiku kostnego,chorowałem na Przewlekłą Białaczke Szpikową (Przeszczep sie udał idealnie,chimeryzm – 100 % :D) ale do rzeczy,chciałbym sie zapytać czy mimo ze miałem przeszczep szpiku po ukończeniu 18 lat moge zostać dawcą ?

  • Marcin Ostajewski said

   Niestety nie możesz zostać dawcą. Ale gratuluję zwycięstwa w walce z chorobą! Możesz zachęcać innych – jesteś przecież idealnym przykładem osoby, której ktoś uratował życie. Pozdrawiam!

 107. KarolinaB. said

  Jeśli nie ukończyłam osiemnastego roku życia (jednak zrobię to za 3 miesiące), a w moim mieście trwa akcja zapisów dawców szpiku kostnego i mam możliwość iść zdeklarować swój. Czy mogę to zrobić? Czy muszę jednak czekać te 3 miesiące?

 108. BOZENA said

  witam czy osoba z toxoplazmoza moze zostac dawca szpiku jestem zarejestrowana w bazie ? dziekuje i pozdrawiam

 109. bona_uparta said

  Witam:) Dzisiaj dostałam list ze prawdopodobnie mogę zostać dawcą dla konkretnego pacjenta. pracuję jako pielęgniarka dopiero zaczynam pracę w zawodzie i mam umowę na okres próbny. jak to jest z urlopem w pracy czy pracodawca udzieli mi go?

  • Marcin Ostajewski said

   Jeśli naprawdę będzie Pani mogła uratować komuś życie, nie powinno być problemów. Na czas samego oddania szpiku powinna Pani dostać urlop zdrowotny.

 110. ONA said

  Witam! Chciałabym się dowiedzieć czy jeśli jest się zarejestrowanym jako dawca w Polsce, to czy ta baza danych działa na całą Europę?? czy dla Biorcy z Polski szuka się tylko dawcy w Polsce??? I jeszcze jedno pytanie… czy osoba nie posiadająca ubezpieczenia zdrowotnego również może zostać dawcą bez ponoszenia żadnych opłat?? pozdrawiam 🙂

  • Marcin Ostajewski said

   Baza Medigenu jest zrzeszona z rejestrem światowym BMDW – rejestracja umożliwia pomoc dla dowolnej osoby na świecie. Brak ubezpieczenia nie jest problemem.

 111. Anna Duda said

  Witam, mój tata jest chory na ostrą białaczkę szpiku kostnego. Właśnie przechodzi pierwszą chemie. Czy w jego wieku (66 lat) jeżeli chemia przyniesie dobre rezultaty można mu przeszczepić szpik kostny? Jeśli tak to gdzie najlepiej się zgłosić?

  • Marcin Ostajewski said

   Witam!
   Oczywiście, można szukać dawcy dla Twojego taty (choć czasem sama chemia potrafi zatrzymać rozwój choroby). Najlepiej zgłosić się do Medigenu w Warszawie – to obecnie najlepszy ośrodek doboru dawców szpiku w Polsce (robią to zresztą najszybciej, bo mają dostęp do systemu powiadomień o nowych dawcach na żywo). Życzę tacie powrotu do zdrowia.

 112. ela said

  Mam w rodzinie chorego na białaczkę. Jeśli mój szpik będzie dla niego przydatny, a nie znajdą innego dawcy, to ja będę mogła być dawcą? Problem: mam 62 lata.

  • Marcin Ostajewski said

   W przypadku dawcy rodzinnego i dobrej kondycji zdrowotnej dawcy czasem robi się wyjątek. Jeśli jednak nie jest to Pani dziecko lub rodzeństwo, szanse dopasowania są tak małe, że lepiej szukać dawcy niespokrewnionego.

 113. aśka said

  Witam,chciałam zapytac czy operacja kręgosłupa jest przeciwskazaniem do pobrania szpiku?

  • Marcin Ostajewski said

   Nie, przebyte operacje kręgosłupa nie stanowią problemu (w końcu pobranie szpiku nie ma nic wspólnego z kręgosłupem).

 114. Paulina said

  Witam serdecznie. Jestem prawie zdecydowana na rejestracje jako dawca,prawie dlatego,że za jakiś rok planuję wyjechać za granicę na okres od 6-12 miesięcy.Co się dzieje,jeśli znajdzie się osoba do przeszczepu,a dawca przebywa np.w Norwegii czy Stanach ?

  • Marcin Ostajewski said

   Witam!
   Pobranie szpiku zawsze następuje najbliżej miejsca przebywania (nie powinno być problemu ze zorganizowaniem poboru w USA czy Norwegii jeśli jakimś trafem zostaniesz „dopasowana” w czasie tego krótkiego (z punktu widzenia doboru dawców) okresu przebywania za granicą. Najważniejsze to podać taki zestaw danych kontaktowych, który nie zawiedzie w przypadku wyjazdu. Pozdrawiam

 115. Klaudia said

  Mam pytanie, mój chrześniak (8 lat) choruje od 4 lat na ostrą białaczkę szpikową. Jest już po drugim przeszczepie szpiku (który odbył się kiika mies temu). Dziś potwierdzono u niego 10 % komórek rakowych, pomimo leczenia szpitalnego, moje pytanie brzmi – jakie są formy leczenia w Polsce, może alternatywy na świecie, jakieś specjalne ośrodki? Czy są tego typu przypadki u dzieci w Polsce? Gdzie ewentualnie można coś na ten temat dowiedzieć?

  • Marcin Ostajewski said

   To często kwestia bardzo osobnicza. W każdy przypadku jest inaczej. Jednak jeśli po drugim przeszczepie nie udało się usunąć wszystkich komórek rakowych, należałoby zmienić strategię doboru i poszukać dawcy nieco mniej zgodnego. Proszę skontaktować się z laboratorium Medigen w Warszawie (medigen.pl, tel: 22 638 35 38) specjalizują się w doborach dawców w najtrudniejszych przypadkach i od lat wg Poltransplantu mają najlepsze statystyki.

 116. ewelina said

  Czy osoba mająca celiakie może zostać dawcą?

  • Marcin Ostajewski said

   Niestety, celiakia, z racji na potencjalny związek z nieprawidłowym działaniem układu odpornościowego, dyskwalifikuje dawcę.

 117. Ewelina said

  Witam. Chciałabym się dowiedzieć, czy mogłabym zostać dawcą szpiku mając niedoczynność tarczy? Leczę się od 3 lat, moje wyniki przy braniu leków są idealne.
  Zawsze chciałam zostać dawcą, jednak nie wiem, czy w obecnej sytuacji jest to możliwe…

  • Marcin Ostajewski said

   Niestety, niedoczynność tarczycy dyskwalifikuje dawcę na stałe.

   • Aga said

    A nadczynnosc i Graves-basedowa?

   • Marcin Ostajewski said

    Choroba Gravesa-Basedowa bezwzględnie dyskwalifikuje dawcę. Może Pani polecać akcję znajomym, jednak sama nie może Pani zostać dawcą ze względu na zagrożenie wadliwej pracy układu odpornościowego jaki przekazałaby Pani choremu.

 118. Agnieszka said

  Wymagana waga wynosi 50 kg. aby zostać dawcą. Ja ważę 48 kg ale jestem w pełni zdrowa i bardzo chcę zostać dawcą.. Czy to mnie dyskwalifikuje? Bardzo dziękuje z góry za odpowiedź

  • Marcin Ostajewski said

   Wymagana waga nie musi być ściśle przestrzegana jeśli jesteś osobą zdrową i nie masz zaburzeń żywieniowych. Po prostu będziesz brana pod uwagę głównie przy poszukiwaniach dawców dla osób o podobnej lub niższej wadze (głównie dzieci). Pozdrawiam

   • Agnieszka said

    dziękuję za odpowiedź.. Zarejestrowałam się niedawno.. Teraz pozostaje wysłanie próbki,,.. Jeśli uda mi się kiedykolwiek komuś pomóc, będę bardzo szczęśliwa.

   • Agnieszka said

    Niestety! Otrzymałam odpowiedź i moja waga jest zbyt mała i moga potem nastąpić komplikacje. A ważę 48 kg. i jestem zdrową osobą. Jestem zawiedziona..

   • Marcin Ostajewski said

    Niestety to już kwestia podejścia lekarzy z różnych ośrodków przeszczepowych… Zresztą waga w momencie rejestracji nie zawsze jest taka sama jak przez kolejne 30 lat w banku 😉

 119. Sandra said

  Jeśli mam zespół policystycznych jajników i przyjmuję diane 35 i androcur, to czy mogę zostać dawcą?

 120. Ola said

  Witam,
  5 lat temu przeszlam zakrzepowe zapalenie zyl glebokich, nastepnie niedoczynnosc tarczycy – wyleczona i bez lekow od okolo roku (leki przeciwzakrzepowe odstawione okolo 4,5 roku temu), dodatkowo mam nadwage (75kg przy 164cm). Czy ktorys z tych czynnikow dyskwalifikuje mnie jako dawce? Z gory dziekuje za odpowiedz

  • Marcin Ostajewski said

   Jeśli niedoczynność tarczycy jest zaleczona, nie ma problemów ze zgłoszeniem się do banku potencjalnych dawców. Pozdrawiam

 121. dorota said

  Witam, dwa tygodnie temu oddałam krew i teraz w tą niedziele w mojej okolicy jest możliwość zgłoszenia sie do oddania szpiku. Czy to, że oddałam niedawno krew jest jakąś przeszkodą?

 122. Agata said

  Wita,. Mam pytanie dotyczące ubezpieczenia zdrowotnego a raczej jego braku. Chciałabym zostać dawcą szpiku nie zależnie jaką metodą , a raczej taką która byłaby bardziej korzystna dla biorcy. Tylko zastanawiam się czy bez ubezpieczenia jest to możliwe i jeśli nie to czy ja sama mogłabym ponieść koszta i w jakich granicach one się mieszczą? Pozdrawiam.

  • Marcin Ostajewski said

   Ubezpieczenie zdrowotne nie ma tu nic do rzeczy. Badania potencjalnych dawców przed włączeniem do rejestru finansuje wiele fundacji i stowarzyszeń, bo środki NFZ na rekrutację dawców są wręcz symboliczne. Sama procedura pobrania szpiku jest już finansowana z kasy publicznej.

 123. Wiktoria said

  Witam,
  moje pytanie może jest banalne ale od dawna mnie nurtuje. Czy osoby po przeszczepie szpiku kostnego muszą przyjmować leki immunosupresyjne? A jeśli tak, to czy do końca życia? Z góry dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam.

  • Marcin Ostajewski said

   Dość często biorca przeszczepu przyjmuje takie leki, nawet przez całe życie. Ale wszystko zależy od tego jak dobrze dobrany będzie dawca (czyli w wielu przypadkach: jak dobry będzie ten jedyny pasujący).

 124. Ania said

  Chciałabym zarejestrować się do Banku Dawców Szpiku, tylko mam jedną wątpliwość – mam dużą krótkowzroczność i za jakiś miesiąc-dwa planuję zabieg laserowej korekty wzroku. Wiem, że po tym zabiegu trzeba bardzo na siebie uważać przez okres ok. 3 miesięcy, czy więc warto rejestrować się już teraz, czy lepiej poczekać aż dojdę do siebie po zabiegu? Czy może taki zabieg nie jest przeciwwskazaniem? Oczywiście zdaję sobie sprawę, że mała jest szansa, żeby znalazł się pasujący do mnie biorca już w przeciągu tych kilku miesięcy, ale wolałabym to wiedzieć.

  • Marcin Ostajewski said

   Szanse na krótkie dopasowanie są niewielkie a pobranie szpiku nawet krótko po zabiegu nie powinno sprawiać problemów. Może Pani śmiało zarejestrować się wcześniej. Sam zabieg nie jest przeciwwskazaniem.

 125. Dominika said

  Witam!
  Za parę miesięcy kończę osiemnaście lat i chciałabym wiedzieć, czy nie będzie przeciwwskazań do zostania dawcą szpiku lub krwi. Mam nadczynność tarczycy i biorę w związku z tym lek – Euthyrox 50mg.
  Dodatkowo cierpię na wypadanie płatka zastawki dwudzielnej lecz leków nie przyjmuję.
  Z góry dziękuję za odpowiedź

  • Marcin Ostajewski said

   Niestety, zaburzenia czynności tarczycy dyskwalifikują dawcę szpiku. Wypadanie płatka zastawki dwudzielnej nie stanowi przeszkody, choć w Pani wypadku dyskwalifikuje tarczyca. Pozdrawiam

 126. Asia said

  Właśnie się dowiedziałam, że mogę zostać dawcą szpiku, czekam na dodatkowe badania, z wielką radością potwierdziłam ostateczną zgodę na oddanie szpiku…….

  • Marcin Ostajewski said

   Gratuluję! Mam nadzieję że za jakiś czas dostaniemy wiadomość o udanym przeszczepie a później o poznaniu biorcy 😉

 127. Małgosia said

  Dzień dobry! Moja kuzynka jest po przeszczepie szpiku kostnego. Było to 2 lata temu. Leków immunosupresyjnych nie przyjmuje. W ostatnich latach jej mama bardzo chorowała na nerki i teraz jedynym wyjściem jest przeszczep. Moja kuzynka od razu zadeklarowała, że ona chciałaby oddać nerkę swojej mamie. I stąd moje pytanie. Czy osoba po przeszczepie szpiku kostnego może być dawcą, np. nerki?

  • Marcin Ostajewski said

   Sprawa jest wyjątkowa… Generalnie osoby po przeszczepie szpiku nie można zbytnio nadwyrężać i dawcą szpiku nie może zostać nigdy. W przypadku dawstwa nerki sprawa wygląda podobnie, zresztą i tak decyduje dopasowanie antygenów transplantacyjnych (jest 25% szansy na dopasowanie córki do matki). W tym konkretnym przypadku panie muszą się skonsultować z lekarzem prowadzącym leczenie mamy. Pozdrawiam

   • Bartek said

    Czy jeżeli przez ok 2-3 miesiące zarzywalem na własną rękę kupione w Internecie estrofem 2mg,.i luteine 50 i w ciągu tego ok przez 12 dni androcur czy mogę być.dawcą szpiku i honorowo oddawać krew? Jeśli tak to po jakim czasie od skończenia brania tych specyfików?

   • Marcin Ostajewski said

    Sporo zależy od tego w jakim celu były zażywane. Stosowanie blokerów hormonów męskich np. w leczeniu guzów prostaty dyskwalifikuje dawcę (z racji na nowotwór).

 128. Łukasz said

  Zostałem wpisany do krajowego i międzynarodowego rejestru nie spokrewnionych dawców szpiku kostnego ponad rok temu, czy jest jakaś strona na której mogę sprawdzić jaki jest postęp, czy znalazł się biorca na mój szpik kostny? Takie czekanie jest dobijające, chciałbym oddać szpik kostny jak najszybciej.

  • Marcin Ostajewski said

   Nie, nie ma możliwości oceny „postępu”. Informacja o wstępnym dopasowaniu jest do Ciebie przekazywana od razu, w końcu trzeba szybko dograć oddanie i pobranie szpiku. Dziś nie pasujesz do nikogo z chorych na świecie a jutro może pojawić się pacjent, któremu tylko Ty będziesz mógł pomóc. Znalezienie dawcy jest na tyle trudne, że 80% ochotników nigdy nimi nie zostaje…

 129. daro said

  Jeżeli oddam szpik to czy w przyszłości będę mógł zostać biorcą ?

  • Marcin Ostajewski said

   Oczywiście, choć mam nadzieję że nigdy nie znajdziesz się po stronie szukających. Po dopasowaniu oddajesz jedynie 1% swoich komórek krwiotwórczych i po dwóch tygodniach Twój organizm nawet nie wie że komuś pomogłeś.

 130. Sylwia said

  Czy mogę zostać dawcą szpiku jeśli mam hiperprolaktynemie i endometriozę?

 131. Lu said

  Witam,
  dwa lata temu zarejestrowałam się jako dawca szpiku. niedawno dowiedziałam się, ze mam niedoczynność tarczycy i podejrzenie Hashimoto(jestem w trakcie badań) – czy w tym przypadku powinnam się ‚wypisać’ z rejestru dawców? Z góry dziękuję za odpowiedź.

  • Marcin Ostajewski said

   Dopiero po potwierdzeniu choroby Hashimoto powinna Pani wysłać stosowną informację do rejestru. Większość działających na terenie Polski będzie zmuszona wykreślić Panią z listy potencjalnych dawców.

 132. milesia said

  Witam a jak mam chorą tarczycę( guzki ) i jestem po operacji kręgosłupa mam usunięty dysk i mam skoliozę wysoki cholesterol czy mogę być dawcą

  • Marcin Ostajewski said

   Jeśli guzki nie mają charakteru nowotworowego i nie przyjmuje Pani leków na niedoczynność tarczycy, może pani zostać dawcą.

 133. katarzyna mazur said

  Mam pytanie obecnie mieszkam w niemczech w miejscowości delbrück czy moge być dawcą szpiku bardzo bym chciała poniewasz od dawna myślałam nad tym. A jestem alergikiem na pyłki kwiatów z drzew wiosną i jesienią.

  • Marcin Ostajewski said

   Oczywiście że może Pani zostać dawcą. Najprawdopodobniej jednak, jeśli nie posiada Pani obywatelstwa niemieckiego, musi Pani zarejestrować się w Polsce. Pozdrawiam

 134. milesia said

  Jeżeli ktoś jest po usunięciu tarczycy i bierze leki od cholesterolu bo jest zazwyczaj 400.Bardzo bym chciała być dawcą myślę o tym już od dawna ale mam problemy neurologiczne ale lekarze nie bardzo wiedzą co mi jest .

 135. Anita said

  Witam chciałabym się dowiedzieć bo zarejestrowałam się w bazie danych ale chyba zle odznaczyłam próbki z badaniem

 136. Ania said

  Jestem 5 lat po usunięciu połowy tarczycy z powodu guza. . Euthyrox 50 brałam ok pól roku po operacji- podobno zapobiegawczo. Wyniki tsh miałam zawsze dobre takze przed operacja. obecnie są idealne nie biorę żadnych leków. Czy mogę być dawcą?

  • Marcin Ostajewski said

   Niestety nie może Pani zostać dawcą. Zarówno usunięcie guza nowotworowego jak i zażywanie Euthyroxu dyskwalifikują dawcę. Pozdrawiam

 137. ma1309dzia said

  Witam, chciałabym się zapytać ile czasu przed zapisaniem się jako potencjalny dawca nie można spożywać alkoholu? Nie mówię tu o alkoholiźmie, ale o np. spotkaniu ze znajomymi przy piwku. Bo słyszałam raz że dwa tygodnie, potem że 12 godzin..

 138. kalla Bogumia said

  witm,01,0402014r.oddałam próbkę krwi do badania chce być dawcą szpiku nie spokrewniona osoba,jestem ciekawa czy znajdzie się osoba której będę mogła pomóc oddając swój szpik,pozdrawiam.

 139. kalla Bogumia said

  jak długo czeka się na wyniki jak jest się dawcą?

  • Marcin Ostajewski said

   Różne rejestry postępują różnie, ale nawet jeśli nie przyjdzie potwierdzenie rejestracji, jest Pani wśród potencjalnych dawców. Pozostaje czekać na informację o dopasowaniu do chorego. Może nadejść za miesiąc, rok, kilka lat lub nawet w ogóle, tak niskie są szanse dopasowania dawcy do chorego.

 140. madzik said

  Witam. Zarejestrowalam się dzisiaj w DKMS i w związku z tym mam pytanie- czym to się różni od zarejestrowania się np. w Poltransplancie? Czy to znaczy, że nie oddam szpiku komuś z Polski ? Jest kilka instytucji zajmujących się tym samym?

  • Marcin Ostajewski said

   Witam!
   DKMS, według informacji na stronie rejestru światowego (bmdw.org), jest zarządzany w Niemczech. Pani dane są jednak dostępne dla wszystkich chorych na całym świecie, tak samo jak w przypadku Polstransplantu. Różnice mogą dotyczyć jedynie kosztów pozyskania szpiku które będzie musiał ponieść NFZ w przypadku dobrania dawcy z DKMS.

 141. gosia said

  Chciałabym się zapisać i w związku z tym mam pytanie: jeśli się zapiszę, do może się zdarzyć tak, że biorca będzie z innego kraju, np. Ukrainy, Hiszpanii, czy nawet z innego kontynentu?

  • Marcin Ostajewski said

   Oczywiście, wszystkie rejestry na świecie współpracują ze sobą poprzez rejestr światowy, bmdw.org. Oczywiście najbardziej prawdopodobne jest „dopasowanie” do kogoś z Polski lub podobnych do nas genetycznie rodaków za granicą.

 142. MartaJawor said

  Jeżeli za 3 miesiące ukończę 18 lat to mogłabym zarejestrować się na stronie internetowej gdzie można oddać szpik?

  • Marcin Ostajewski said

   Witam!
   Musi Pani poczekać do ukończenia 18 roku życia. Te 3 miesiące to i tak niewiele w porównaniu z Pani obecnością w rejestrze do 55 roku życia.

 143. violcik88 said

  Witam mam pytanie. Chorowalam na nadczynnosc tarczycy lecz leczenie tylko pogarszalo sprawę nie mogłam przez to zajść w ciążę itp. Zrezygnowałam z dalszego leczenia odstawilam leki zaszlam w ciaze i urodziłam zdrowego synka. Kontroluje co jakiś czas poziom tsh i jest w normie nie leczę się i nie przyjmuję leków Czy moge zostać dawcą ? Pozdrawiam

  • Marcin Ostajewski said

   Witam!
   Przepraszam za późną odpowiedź: z dziwnych względów skrypt zabezpieczający przed spamem wysłał Pani komentarz do podejrzanych. Jeśli nie stosuje Pani obecnie leków, a tarczyca działa prawidłowo może się Pani zarejestrować.

 144. MagdaK said

  Witam
  Mam pytanie odnośnie wagi żeby się zarejestrować trzeba ważyć 50 kg ja ważę zazwyczaj 48-49 przy wzroście 158 cm jestem osobą zdrową na nic nie choruje, nie odchudzam się wręcz przeciwnie 😉 u mnie taka waga jest rodzinna (mama siostra ciotki są drobne ) w ciąży przytyłam 15 kg(mała ważyła 3720 i 55 cm) po wyjściu ze szpitala ważyłam już 49 i taką wagę mam do tej pory (córeczka ma 8 miesięcy i już jej nie karmię )czy w takim wypadku mogę zostać dawcą ?

  • Marcin Ostajewski said

   Jak już pisałem wcześniej przy podobnym pytaniu, nie ma problemu w przypadku drobnej budowy ciała. Może się Pani rejestrować 😉

 145. Magdalena said

  Witam, chciałabym zostac dawcą szpiku kostnego lecz moja waga to 48 kg. Czy ta waga jest az tak wielkim problemem żeby mnie wykluczyc z bycia dawcą?

 146. Kasia said

  Witam
  Czy osoby, które mają problem z krążeniem (i w związku z tym pojawiły się żylaki na nogach) mogą zostać dawcami szpiku?

 147. Iza said

  Witam, czy niedoczynność tarczycy i zażywanie Euthyroxu również dyskwalifikuje?

  • Marcin Ostajewski said

   Niestety, niedoczynność tarczycy dyskwalifikuje na stałe. Może Pani polecać dawstwo szpiku znajomym.

 148. dorota franczak said

  witam jak jest z oddaniem szpiku na terenie uk?czy cos sie placi za badania (nie chodzi mi o wymaz z jamy ustnej) ?

  • Marcin Ostajewski said

   To już pytanie do lokalnych ośrodków doboru dawców. Badania genetyczne dla osoby nie poszukującej dawcy dla siebie są prawie na pewno płatne.

 149. iza said

  Witam, mam pytanie jeśli mieszkam w Ełku a była by możliwość oddania szpiku kostnego to do jakiego szpitala musiałabym się zgłosić, na przeszczep. Prosze o odp. Z góry bardzo dziękuje.

  • Marcin Ostajewski said

   Witam!
   Wszystko zależy od rejestru. Polskie banki z reguły mają możliwość wybrania szpitala jak najbliżej miejsca zamieszkania dawcy. Jednak jeszcze jakiś czas temu działający u nas DKMS zalecał wyjazd na oddanie szpiku do Niemiec. Nie wiem jak wygląda sytuacja w tej chwili.

   • liwus said

    Najbliżej miejsca zamieszkania dawcy. Ja pochodzę z Olsztyna i szpik oddawałam w W-wie. Dkms współpracuje z Klinikami w Warszawie, Poznaniu, Dreźnie i bodajże Gdańsku.

 150. Magdalena said

  Witam, widnieję w bazie jako potencjalny dawca. Aktualnie jestem w ciąży i nie wiem gdzie zgłosić ten fakt. Proszę o pomoc.

  • Marcin Ostajewski said

   Witam!
   Nie ma potrzeby zgłaszania tego faktu, aby uniknąć zamieszania. Jeśli okaże się Pani wstępnie zgodna z jakimś chorym w okresie ciąży lub karmienia, powie Pani o tym osobie kontaktującej się w sprawie badań potwierdzających zgodność. Pozdrawiam.

 151. monika said

  Jetem dawcą krwi Oddaje 450ml. co trzeci miesiąc z racji źe kobieta Czy to nie wpływa na oddanie szpiku?Zarejestrowałam się jako dawca szpiku ale nie chcę zagrozić życiu mam dzieci do wychowania

  • Marcin Ostajewski said

   Nie ma absolutnie żadnego zagrożenia. Jeśli okaże się że może Pani oddać komuś szpik (a szanse na to są naprawdę niskie, z racji różnic genetycznych między ludźmi), będzie Pani wiedziała o dniu pobrania grubo ponad miesiąc przed nim. W okresie przygotowawczym będzie trzeba po prostu zrezygnować z donacji krwi (jeśli akurat wtedy wypadnie). Pozdrawiam i gratuluję postawy 😉

 152. Samara said

  Wiem,że po przeszczepie szpiku biorca przejmuje grupę krwi dawcy.Gdy przeszczepiony szpik dawcy zaczyna produkować krew,a biorca ma inną grupę krwi to nie dochodzi do powikłań ?

  • Marcin Ostajewski said

   Nie, nie ma żadnych powikłań. Komórki krwi żyją bardzo krótko, szybko są w całości zastępowane przez nowe.

 153. Ula said

  Witam, zastanawiam się nad zostaniem dawcą. Mieszkam w okolicach Żywca. Czy mogę oddać krew przychodni? Czy muszę się udać do najbliższej miejscowości (Katowice /Kraków). Jeżeli wchodzą w grę tylko punkty poboru i nie dostaje się za to dnia wolnego w pracy to od razu mogę się zdyskwalifikować 😦

  • Marcin Ostajewski said

   Rejestracja na dawcę szpiku możliwa jest tylko w punktach rekrutacji (m.in. w punktach krwiodawstwa). Pozdrawiam

 154. Laura said

  Czy po przeszczepie szpiku trzeba powtarzać wszystkie szczepienia?Jeśli tak,to po jakim czasie od przeszczepu?

  • Marcin Ostajewski said

   Ponieważ dawca szpiku był szczepiony, jego układ odpornościowy prawdopodobnie przeniesie odporności. Z reguły szczepionki nie są konieczne, zresztą dużo ważniejsze jest przyjęcie przeszczepu.

 155. Karo said

  Witam. Około 3 miesięcy temu wypełniałam formularz oraz oddawałam materiał do badań, w celu zostania potencjalnym dawcą szpiku. Do tej pory nie otrzymałam jednak żadnej wiadomości e-mailowej czy listowej. Moja siostra, która rejestrowała się w tym samym dniu otrzymała już odpowiedź. Czy kontaktować się z DKMS w celu wyjaśnienia czy czekać dalej na odpowiedź?

 156. jadzia said

  czy to prawda ze szpital placi za szpik kostny???

  • Marcin Ostajewski said

   Prawda, szpital zwraca koszty (dość drogiej zresztą) procedury poszukiwania i doboru ośrodkowi przeszczepowemu. Nie oznacza to jednak że płaci się dawcy. Samo dawstwo jest honorowe (choć zdarzają się dawcy bez serca, liczący na wynagrodzenie).

 157. Lena said

  Witam, na stale mieszkam w Niemczech a teraz moja siostra z Polski potrzebuje przeszczepu szpiku. Czy aby sprawdzić czy mogę być dawca muszę jechać do Polski? Jak inaczej mam to zrobić?

  • Marcin Ostajewski said

   Może Pani zgłosić się do dowolnego ośrodka w Niemczech i poprosić o oznaczenie antygenów HLA. Potem wyniki przesłać do Polski.

 158. Kasia said

  Razem z mężem oddaliśmy krew do badań, wypełniliśmy formularz w DCTK na Grabiszyńskiej we Wrocławiu 31.12. 2013 i też nie dostaliśmy żadnych dokumentów. Czy faktycznie tak długo trwa rejestracja?

  • Marcin Ostajewski said

   Bardzo możliwe że zwyczajnie są Państwo w rejestrze. Polskie ośrodki często nie wysyłają potwierdzeń, bo bardzo rzadko zdarza się, by komuś nie udało się oznaczyć antygenów przeszczepowych. Zwyczajnie lepiej kontaktować się w przypadku komplikacji a oszczędzone środki przeznaczyć na dodatkowych dawców.

 159. Roksana said

  Ile razy można przeszczepiać szpik temu samemu choremu?

  • Marcin Ostajewski said

   Wszystko zależy od wielu czynników i stanu zdrowia chorego. Jeden chory może przejść do kilku przeszczepów (czasem od tego samego, czasem od różnych dawców). Ten sam dawca jednak oddaje szpik najwyżej dwa razy (jeśli drugi przeszczep się nie powiedzie, lekarze próbują dopasować kogoś innego).

 160. Adrianna said

  Ile czasu po przeszczepie odbudowywuje się odporność?

  • Marcin Ostajewski said

   Chory odzyskuje odporność po relatywnie długim czasie, dlatego przez pierwsze kilka tygodni znajduje się w izolatce w sterylnych warunkach. Pełna odbudowa odporności biorcy następuje po kilkunastu tygodniach.

 161. jaroszuk said

  a jak mam 12 lat moge zostać dawcą bo muj jeden brat zmarł na białaczke i chcem pomuc inym

 162. Jakiś czas temu zapisałam się do rejestru szpiku w DKMS przez wymaz ze śliny. Chciałabym wiedzieć czy zapisanie się w tym rejestrze z tą ową śliną jest wystarczające aby być lub móc zostać dawcą?????

  • Marcin Ostajewski said

   Każdy rejestr ma własną politykę badań dawców. Ośrodki polskie stawiają na próbkę krwi. O swoje zarejestrowanie proszę pytać bezpośrednio w DKMS.

 163. Bogna said

  Mam pytanie, czy biorca placi za przeszczep?

 164. ilona jarocka said

  czy pobranie krwi może się odbyć w pobliskim szpitalu ? czy trzeba jechać tam gdzie mieści się
  biorca?

  • Marcin Ostajewski said

   Witam!
   Pobranie komórek krwiotwórczych po dopasowaniu do biorcy odbywa się w szpitalu najbliższym dla dawcy. Potem odbywa się transport samego „szpiku”.

 165. magdaaaaa said

  Ostatnio w mojej szkole zorganizowano akcje oddawania szpiku kostnego. Wraz z jej pojawieniem się wzrosły dyskusje na ten temat a co za tym idzie powstało mnóstwo plotek… Stąd moje pytanie czy dawca jest zagrożony utratą pełnosprawności nóg, utrata wzroku czy innym poważnym ubytkiem na zdrowiu???

  • Marcin Ostajewski said

   Witam!
   Po pierwsze: nie organizowano akcji oddawania szpiku, a rejestrację potencjalnych dawców. Ewentualne oddanie ma miejsce dużo później, kiedy znajdzie się pasujący chory. Po drugie: nie ma absolutnie żadnego zagrożenia dla dawcy. Znam osobiście kilku i mają się świetnie… A w ciągu długiej historii oddawania komórek krwiotwórczych ze szpiku lub krwi nie odnotowano żadnego przypadku uszczerbku na zdrowiu dawcy. To wszystko mity osób nie mających odwagi pomóc nieznajomemu zupełnie za darmo. Polecam obejrzenie filmu z przeszczepu który znajdziesz na stronie. Pozdrawiam 😉

 166. EZ said

  czy moge zostać dawcą mając Pochp w minimalnym stopniu, 3 lata temu brałam atrovent sporadycznie, dzisiaj nie mam takiej potrzeby?

  • Marcin Ostajewski said

   Witam!
   POChP, jako choroba o potencjalnym podłożu autoimmunologicznym, wyklucza ochotnika z grona dawców. Zachęcam do informowania o akcji bliskich. Pozdrawiam

 167. Ola said

  Witam, mam pytanie odnośnie wieku dawcy. Dlaczego osoba poniżej osiemnastego roku życia nie może zostać dawcą? Jeśli moja mama się zgodzi, a jes prawnym opiekunem nie powinno chyba być problemu…
  Pozdrawiam,

  • Marcin Ostajewski said

   Witam!
   Chodzi o to, że w sprawie pomocy osobie niespokrewnionej może decydować (tylko w swoim imieniu) wyłącznie osoba pełnoletnia. Zgoda opiekuna prawnego jest wystarczająca tylko, jeśli Twojego szpiku potrzebowałby ktoś z Twojej rodziny. Dołączenie do rejestru chętnych to decyzja na całe życie (rejestr może znaleźć pasującego chorego nawet po 30 latach od rejestracji i wtedy zapytać o zgodę, więc decyzja o dołączeniu musi być w pełni odpowiedzialna). Wiem, że wiele osób poniżej 18 roku życia jest wystarczająco dojrzałych do takich decyzji, ale prawa nie zmienimy. Pozdrawiam

 168. Anonim said

  witam czy jesli mam zespół nerczycowy ale nie przyjmuję zadnych leków mogę być dawcą

  • Marcin Ostajewski said

   Witam!
   Wszystko zależy od podłoża zespołu nerczycowego. Sprawa jest zbyt skomplikowana by na podstawie samego zespołu wyrokować o możliwości zostania dawcą.

 169. D. said

  Witam,

  Bliska mi osoba, przeszła już dwa razy przeszczep szpiku od tego samego dawcy (niespokrewnionego).
  W grudniu tego roku, ma zostać jej „do szczepiony” pozostały po 2 przeszczepie materiał, w związku z zauważonymi powiększonymi węzłami chłonnymi.
  Co jeśli ten zabieg się nie powiedzie, czy możliwy jest kolejny przeszczep?
  Czy choroba „przeszczep przeciwko gospodarzowi” dzięki ” do szczepieniu” może ustąpić….?

  Z góry dziękuję za rzetelną informację…

  • Marcin Ostajewski said

   Witam!
   Choroba „przeszczep przeciwko gospodarzowi” występuje prawie zawsze, ale z różnym nasileniem. Dodatkowo można ją skutecznie zmniejszać lekami immunosupresyjnymi, które zapewne będą podawane. Mam nadzieję że wszystko zakończy się pomyślnie już przy tym dodatkowym podaniu materiału. Pozdrawiam

 170. Tymon said

  Witam
  4 lata temu miałem udar mózgu a dokładnie TIA, w zasadzie po 2 miesiącach doszedłem do siebie. Do tej pory mam wszystkie badania OK. Czy mogę zostać dawcą??

  • Marcin Ostajewski said

   Witam!
   Przyczyny TIA mogą być różne, podobnie jak udaru mózgu. Jeśli jednak TIA był skutkiem cukrzycy, lub jest Pan w wieku powyżej 55 roku życia, nie może się Pan zarejestrować jako dawca.

 171. Edyta said

  Witam, moja koleżanka potrzebuje przeszczepu szpiku. Nie wiem czy mogę byc dawcą ze względów zdrowotnych. Mam astmę alergiczną (ataki ma bardzo rzadko, ostatni atak miał miejsce 14 m-cy temu). Mam problemy kardiologiczne – bardzo zaawansowana arytmia komorowa wyleczona ablacją serca, jednak po operacji pozostała pamiątka – tachykardia( 110, 120 w stanie spoczynku) przechodząca w bradykardię (np. 140/min. i za minutę tętno 40/min.), niskie ciśnienie krwi np. 70/50, 68/54. Przyjmuję na stałe leki na wyregulowanie pracy serca. Narkoza raczej jest wykluczona z powodów kardio (np. po pierwszej narkozie ciśnienie spadło mi do stanu niemal krytycznego 50/36), podczas ablacji także aż do utraty przytomności. Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam! Edyta

  • Marcin Ostajewski said

   Witam!
   Z racji na Pani kondycję kardiologiczną oddanie komórek krwiotwórczych jest raczej niemożliwe. Jednak w przypadku chęci pomocy koleżance i tak większe znaczenie ma podobieństwo Pani antygenów transplantacyjnych do antygenów chorej. Do danej osoby chorej wystarczająco podobna jest zaledwie jedna na 10 000 osób. Dlatego najważniejsze, by zachęcić do rejestracji jak największą liczbę Pani znajomych. Każdy z nich może kiedyś pomóc choremu z dowolnej części globu.

  • Katarzyna said

   Witam jezeli nie karmie juz piersia ale nadal mam pokarm to czy moge zostac dawca? Jezeli nie to kiedy po zaniku pokarmu moge nim zostac?

   • Marcin Ostajewski said

    Zarejestrować się jako dawca mogła Pani nawet w czasie ciąży (szanse, że jakiś chory zostałby dopasowany jeszcze w czasie karmienia piersią, są znikome). Karmienie jest przeszkodą tylko w czasie samej procedury oddania szpiku dla dopasowanego biorcy (laktacja bez karmienia nie jest przeszkodą nawet na tym etapie).

 172. sylwia said

  Mam 19 lat, wzrost 152, waga 40kg i jestem wegetarianką. czy moge być dawcą, czy jednak zbyt niska waga stoi ma przeszkodzie?

  • Marcin Ostajewski said

   Witam!
   W Pani przypadku niedowaga jest dość znacząca. Lekarz w czasie akcji rejestracyjnej może odmówić Pani przyjęcia do rejestru. Może Pani polecać akcję bliskim. Pozdrawiam

   • ciekawski said

    Witam mam pytanie 🙂
    Czy osoba palaca marihuane moze byc dawca szpiku? Bardzo mnie to ciekawi 🙂

   • Marcin Ostajewski said

    Niestety, palenie marihuany jest traktowane tak jak zażywanie innych narkotyków, więc dyskwalifikuje dawcę.

   • ciekawski said

    I czy wyjdzie to przy badaniu krwi?

   • Marcin Ostajewski said

    Badania krwi na potrzeby rejestracji dawcy w bazie obejmują jedynie testy genetyczne.

 173. Ewczy said

  Witam,

  Mieszkam za granicą i kilka dni temu zostałam poinformowana że mam zgodność tkankową z jakimś pacjentem, prawdopodobnie z Polski. Po tym jak potwierdziłam moją zgodę na pobranie, poinformowano mnie, że to że nie ma mnie w kraju jest przeszkodą i bardzo utrudnia organizację. Przepisałam się więc do bliźniaczej fundacji w kraju, w którym mieszkam i czekam co będzie dalej.

  Ilu statystycznie dawców znajduje się dla jednego chorego? Interesuje mnie czy fundacja będzie w stanie znaleźć jakiegoś innego donora na miejscu w Polsce i w takim razie mój szpik nie będzie już potrzebny.

  Pozdrawiam

  • Marcin Ostajewski said

   Ilość dawców dla chorych jest bardzo różna. Są osoby, które mają kilku kandydatów (te z popularnymi układami HLA), są jednak i takie, które mają jednego jedynego dawcę na świecie.

 174. Karolina said

  Moja corka zachorowała na AML,jednak nie potrzebowała przeszczepu szpiku. Od czego jest to zalezne,kiedy potrzebny jest transplant,a kiedy nie? Dziekuje za odp.

  • Marcin Ostajewski said

   Witam! O sposobie leczenia decyduje lekarz na podstawie stopnia rozwoju choroby oraz dokładnego typu nowotworu. Jest to dość skomplikowane zagadnienie, ale część nowotworów w pewnych stadiach lepiej leczy się chemioterapią, a część przeszczepem szpiku. Pozdrawiam i trzymam kciuki.

 175. Klaudia said

  Czy po przyjęciu się szpiku kostnego odstawia się leki immunosupresyjne?

 176. Wiktoria Kowalczyk said

  Czy oddanie szpiku jest niebezpieczne i ryzykowne dla życia ?

  • Marcin Ostajewski said

   Absolutnie nie. Nie ma żadnych doniesień o reperkusjach dla dawcy mimo tysięcy pobrań na świecie każdego roku.

 177. Monika Krzychala said

  Witam, w grudniu wypełniłam formularz dotyczący dawcy, ile jeszcze muszę czekać na odpowiedz czy dostalam wpisana do bazy?

  • Marcin Ostajewski said

   Z tym pytaniem proszę się zwrócić bezpośrednio do rejestru, do którego się Pani zgłaszała. W Polsce działa ich kilka. Pozdrawiam

 178. Agata said said

  czy dawcą może być osoba poniżej 18 roku życia?

  • Marcin Ostajewski said

   Niestety nie ma takiej możliwości. Wyjątkiem jest jedynie oddanie szpiku osobie z najbliższej rodziny, wtedy za nieletniego decydują rodzice.

   • Agata said said

    a jeśli rodzice by się zgodzili żebym oddała szpik osobie której nie znam? mogłabym ?

 179. joanna said

  witam,
  chciała bym spytać czy jest możliwość zarejestrowania się jako potencjalny dawca, ale uprzednio wybranie osoby której chce się oddać szpik w pierwszej kolejności? znam tę osobę i chciała chcę także wiedzieć czy możliwe jest aby ona nie wiedziała od kogo dostała przeszczep przynajmniej do momentu oddania szpiku ?

  • Marcin Ostajewski said

   Niestety nie ma takiej możliwości:
   1) Szanse na pasowanie akurat do tej osoby wynoszą 1 do 10 000, to istnienie „pasującego” chorego decyduje, czy w ogóle odda Pani szpik.
   2) Nie ma możliwości zostania dawcą bez deklaracji chęci pomocy każdemu choremu który kiedykolwiek (do 50 r ż) będzie do Pani pasował. Oczywiście w 90% przypadków zarejestrowany dawca nigdy nie oddaje szpiku nikomu, dlatego potrzeba ich tak wielu.
   3) Nawet jeśli jakimś cudem zostałaby Pani dawcą dla znajomej, nie wiedziałaby o tym nawet Pani. Dawca i biorca mogą się poznać tylko po 5 latach od wyzdrowienia chorego, jeśli obie strony sobie tego życzą. A pobranie od Pani szpiku dla biorcy, o którym wiedziałaby Pani np. że jest „kobietą w średnim wieku”, lub „małym chłopcem” zawsze odbywa się w innym szpitalu niż podanie szpiku choremu.

 180. Milena said

  Co się dzieje w przypadku kiedy znalazł by się Biorca szpiku, a dawca nie miał by 50 kg?

  • Marcin Ostajewski said

   Wszystko zależy od biorcy. Jeśli jest małym dzieckiem, aktualna waga dawcy poniżej 50 kg (jeśli jest zdrowy) nie stanowiłaby przeszkody w pobraniu wystarczającej ilości materiału.

 181. Marcelina said

  Witam.
  Jestem zarejestrowana w bazie potencjalnych dawców szpiku, niedawno robiłam badania na borelioze, które wyszły dodatnio. 2 tygodnie leżałam w szpitalu i dostawałam antybiotyk dożylnie, a teraz 2 tygodnie muszę zażywać jeszcze inny antybiotyk. Chciałam się dowiedzieć czy dyskwalifikuje mnie to na bycie dawcą szpiku w dalszym ciągu i czy powinnam do gdzieś zgłosić.

  • Marcin Ostajewski said

   Powinna Pani dać znać bezpośrednio rejestrowi, który Panią rekrutował. Przez 2 lata od zaleczenia choroby nie może być Pani brana pod uwagę w poszukiwaniach dawcy.

 182. Klaudia said

  Mam pytanie odnośnie oddawania krwi.
  Czy żeby zostać honorowym krwiodawcą trzeba skończyć 18 lat? Czy możliwe jest oddawanie krwi za zgodą rodziców, jeśli jest się jeszcze niepełnoletnim?

  • Marcin Ostajewski said

   Tak jak w przypadku oddania szpiku, taką decyzję może podjąć tylko osoba pełnoletnia. Pozdrawiam

 183. Klaudia said

  Jak właściwie wygląda takie oddawanie szpiku. Jeśli dostaniemy informację, że mamy oddać szpik to gdzie jest przeprowadzany taki zabieg?

  • Marcin Ostajewski said

   Na naszej stronie znajdzie Pani film dokładnie pokazujący jak i gdzie to przebiega. Od informacji o wstępnym dopasowaniu do finalnego oddania szpiku upływa z reguły min. miesiąc potrzebny na potwierdzenie dopasowania oraz przygotowanie chorego na otrzymanie szpiku.

 184. Michał213 said

  Witam,czy jeśli systematycznie się odczulam poprzez szczepionki ,to mogę zostać dawcą szpiku ?

 185. siostra said

  witam, brat mial przeszcep niestety nie przyjal sie. dawca byla ciocia miesiac temu. czy moze ponownie oddac mu szpik? jak tak to po jakim czasie prosze o pomoc

  • Marcin Ostajewski said

   Witam! Dawca rodzinny może powtórnie oddać szpik choćby po kilku tygodniach bez uszczerbku na zdrowiu.

 186. Paulina said

  Witam pisze z pytaniem jaka jest dopuszczalna nadwaga aby zostać dawca? Ile mniej więcej kilogramów więcej jest dopuszczalne?

 187. Paulina said

  Mój wskaźnik BMI to 32.72 czy to wyklucza mnie z bycia dawca?

 188. Kasia said

  Witam, mam pytanie,
  Czy jeśli w dzieciństwie miałam anemie to wyklucza mnie z bycia dawcą? Teraz już jestem zdrowa, lecz moje wyniki krwi w dalszym ciągu nie są satysfakcjonujące, lecz w normie.
  Pozdrawiam.

 189. julia said

  Witam, jeżeli miałam żółtaczkę tuż po tym jak się urodziłam, to dyskwalifikuje mnie od oddania szpiku?

 190. Monika said

  Witam,
  Chce zostac dawca. Zastanawiam sie jednak ile razy w zyciu mozna oddac szpik? Obawiam sie, ze oddajac szpik obcej potrzebujacej osobie nie bede miala mozliwosci pomocy w przypadku bialaczki w rodzinie. Czy moge oddac ponownie szpik juz po uplywie 2-3 tygodni kiedy to szpik sie zregenerowal?
  Pozdrawiam.

  • Marcin Ostajewski said

   Szpik można oddać z powodzeniem kilkanaście razy. Nie ma obaw braku możliwości pomocy bliskiemu po oddaniu szpiku osobie niespokrewnionej. Nawet po pary tygodniach.

 191. Aneta said

  Czy mając agenezję nerki można zostać dawcą szpiku?

 192. Radek said

  Witam, w moim punkcie krwiodawstwa nie potrafili mi odpowiedzieć. Mam 2 pytania:
  1. Metodę pobrania wybieram sam, niezależnie od wszystkiego ? Nie ukrywam,że 2 metoda wydaje się być dużo wygodniejsza dla mnie.
  2. Jaka jest procedura jak kogoś dopasują ? Muszę gdzieś jechać czy wystarczy,że oddam w najbliższym ośrodku ? Jeżeli ta baza jest międzynarodowa to chyba nie muszę wyjeżdżać poza granice państwa w przypadku zagranicznego biorcy?

  • Marcin Ostajewski said

   1. Ostateczną decyzję na temat metody zawsze podejmuje dawca, ale dla niektórych chorób lepsze wyniki osiąga się jedną metodą, a dla niektórych drugą. lekarz mówi o tym, ale metodę zawsze wybiera dawca.
   2. Oddanie szpiku zawsze prowadzone jest w ośrodku (większość szpitali w dużych miastach) najbliżej dawcy. Jeśli biorca jest zza granicy, to szpik do niego jedzie.

 193. Marta said

  Jestem nosicielem genu mukowiscydozy. Czy to wyklucza mnie jako dawcę?

 194. Dorota said

  Czy jeżeli jest się chorym na atopowe zapalenie skóry to czy jest możliwość przeszczepienia szpiku lub przetoczenia krwi pępowinowej żeby choroba ustąpiła?
  Pozdrawiam

  • Marcin Ostajewski said

   Witam! Podejrzewam, że nie, z racji na ryzyko niepowodzenia przeszczepu. Nieprzyjęcie przeszczepu w rzadkich przypadkach (kilka procent) może skończyć się śmiercią.

 195. ss said

  Witam, ma od 10 lat anemię, niestety wyniki ciągle nie prawidłowe, czy jest możliwość abym własny szpik przechować w banku dla siebie? i jaki jest koszt

  • Marcin Ostajewski said

   Niestety, komórki macierzyste ze szpiku mogą być przechowywane właściwie tylko kilka dni od pobrania do przekazania dawcy. Można jedynie rozważać przechowywanie krwi pępowinowej dziecka.

 196. Krzysiek said

  Witam.Chciał bym zapytać czy dawcą szpiku może zostac osoba bedaca na cyklu anabolicznym? Osoba przyjmujaca sterydy anaboliczne takie jak: testosteron,boldenon,trenbolon.Na odblok :hcg,clomid.

 197. agata said

  Czy przyjmowanie leków hormonalnych wyklucza zarejestrowaniem sie jako potencjalny dawca szpiku ?

  • Marcin Ostajewski said

   Jeśli to leki antykoncepcyjne, nie ma problemu. Jeśli hormony tarczycy, dawca jest dyskwalifikowany. W sprawie innych potrzebowałbym dokładnej informacji.

 198. Tomek said

  Choruję na wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Czy to mnie dyskwalifikuje jako dawce?

  • Marcin Ostajewski said

   Witam!
   Nie ma przeciwwskazań.

   • Tomek said

    Wiec dlaczego dostalem maila z DKMS, ze nie moge byc dawca?

   • Marcin Ostajewski said

    Może zdyskwalifikowali Pana po uzyskaniu dokładniejszych informacji odnośnie podłoża choroby, bądź skorzystali z zasady odrzucania osób z chorobami o nieznanej etiologii. To już kwestia konkretnego przypadku oraz decyzji konkretnego lekarza.

 199. elzbieta said

  Witam ,sześć lat temu miałam usuniętą macicę z przydatkami i węzłami chłonnymi ,po usunięciu okazało się ,że nowotwór był :tylko ” w części szyjki macicy ,a wszystko prócz tego było „czyste ” robię badania kontrolne i jest ok. czy mogę zostać dawcą szpiku ?

  • Marcin Ostajewski said

   Niestety, jakiekolwiek zmiany nowotworowe (nawet usunięte w porę i łagodne) dyskwalifikują dawcę na stałe. Może Pani promować inicjatywę wśród bliskich. Sam jestem w podobnej sytuacji. Pozdrawiam

   • karolina said

    Rozważań bycie dawca ale 2lata chirowalam na anoreksję czy teraz gdy waze juz 52 kg przy wzroscie 175 cm moge pomuc???? Wiem co znaczy zyc ze swiadomoscia szybkiej smierci wiec chce pomuc komus kto potrzebuje tego

   • Marcin Ostajewski said

    Może Pani zostać dawcą. Pozdrawiam

 200. agus said

  czy osoba z jedna nerka moze byc dawca komorek macierzystych ?

  • Marcin Ostajewski said

   Wszystko zależy od przyczyn. Sama obecność jednej nerki (jeśli druga została oddana biorcy lub nie wykształciła się w życiu płodowym (i nie ma innych wad rozwojowych)) nie stanowi przeszkody. Jeśli jednak nerka została usunięta z powodu guza, dyskwalifikuje to dawcę.

 201. Agnieszka said

  Czy mama może wyrazić zgodę żebym mogła zostać dawcą szpiku kostnego ? Jeżeli jestem jeszcze nie pełnoletnia, a dopiero będę pełnoletnia za 3 miesiące.

  • Marcin Ostajewski said

   W przypadku osób niepełnoletnich rodzice mogą jedynie zadecydować o oddaniu szpiku dla osoby spokrewnionej. Ale rejestracja po osiągnięciu pełnoletności niewieli zmieni w stosunku do tych 3 miesięcy wcześniej. Pamiętaj że to decyzja właściwie na całe życie, a pierwszy chory mogący do Ciebie „pasować” może pojawić się za kilka miesięcy lub nawet lat.

 202. Patrycja said

  Witam, mam od 11 lat małopłytkowość bezobjawową i niewyjaśnioną, „taka natura” czy mogę oddać szpik?

  • Marcin Ostajewski said

   Brak rozpoznania przyczyn małopłytkowości może być przeciwwskazaniem, bo dotyczy ona układu kriotwórczego. Ale to oceni już lekarz, patrząc na ogólny stan zdrowia i dokładne wyniki morfologii. Jeśli jednak małopłytkowość jest bezobjawowa i ogólnie jest Pani zdrowa, nie widzę przeszkód – powinni Panią przyjąć.

 203. Kinga N. said

  Witam.
  10 lat temu miala operacje potworniaka jajnika. Czy to jest przeszkoda do zostania dawca?

  • Marcin Ostajewski said

   Niestety tak, z racji na charakter zmian. Nie może Pani zostać dawcą, ale może Pani zachęcać bliskich.

 204. Ewelina said

  Czy jest mozliwosc pobrania szpiku tylko poprzez filtracje komorek? Od czego zalezy wybor przez lekarzy metody? I czy obie sa tak samo skuteczne?

  • Marcin Ostajewski said

   Metodę wybiera dawca, ale sugeruje lekarz. Są takie choroby, w których lepiej pomaga pobranie z miednicy i takie, które lepiej leczą komórki filtrowane z krwi. Ale lekarz tylko sugeruje wybór.

 205. .... said

  Witam.Czy jeśli mam astmę oskrzelową (ataki tylko w przypadku dużego i nagłego stresu) i na stałe przyjmuje flixotyde dysk,w sezonie pylenia leki na alergię i aktualnie ale najprawdopodobniej nie na stałe nootropil (leki na bóle głowy) i rocznikowo mam 18 lat to mogę zostać dawcą?

  • Marcin Ostajewski said

   Witam! Niestety, stałe przyjmowanie leków p/astmatycznych dyskwalifikuje dawcę. Pozostaje Pani zachęcać bliskich do rejestracji. Aby móc zostać dawcą, należy bez ataków i przyjmowania leków funkcjonować co najmniej 5 lat. Pozdrawiam

 206. Felipe said

  Mam 19 lat, 177 cm wzrostu i 52 kg wagi (bez zaburzeń odżywiania; po prostu jestem szczupły). Czy mógłbym zostać dawcą?
  + parę lat temu chorowałem na młodzieńcze reumatoidalne zapalenie stawów. Czy z powodu faktu, że była to choroba autoimmunologiczna nie mogę zostać dawcą? (niedługo miną ok. 4 lata od czasu stwierdzenia remisji)
  Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam!

  • Marcin Ostajewski said

   Budowa ciała nie jest przeszkodą. Niestety jednak choroby autoimmunologiczne, nawet w długotrwałej remisji, stanowią czynnik dyskwalifikujący. Pozostaje Panu polecanie akcji znajomym. Pozdrawiam

 207. jagoda Muszyńska said

  dzień dobry.jeśli dłuższy czas stwierdzono i mnie pantycopenia czy jest możliwy przeszczep szpiku ?to już trwa rok.nie pomagają sterydy.płytki spadają.

  • Marcin Ostajewski said

   Witam, niestety osoba z niedoborem płytek nie może zostać dawcą szpiku. Pozostaje Pani polecanie akcji bliskim. Życzę zdrowia. Pozdrawiam

 208. kasia said

  Mam pytanie, bardzo chcialabym zostać dawcą, aczkolwiek usłyszałam opinie, że lepiej zrobić to po pierwszej ciąży, czy tkwi w tym jakaś prawda? Może mieć to jakiś wpływ na późniejsze planowanie zajścia w ciążę, mogą wynikać jakieś kłopoty?

  • Marcin Ostajewski said

   Witam! Zostanie dawcą nie ma żadnego wpływu na ciążę i karmienie piersią w przyszłości. Chodzi jedynie o to, że jeśli planuje Pani dziecko teraz, w czasie ciąży i laktacji nie będzie Pani brana pod uwagę w poszukiwaniach dawcy dla chorego. Jednak czas znalezienia odpowiedniego chorego jest często tak długi, że rejestrować można się już teraz (bo „pasujący” biorca może pojawić się choćby za 5-10 lat, lub nawet nigdy – dlatego potrzeba tak wielu kandydatów na dawców). Pozdrawiam

 209. Karola said

  witam, czy jeśli ktoś ma podwyższoy cholesterol to może zostac dawcą?

 210. Kasia said

  Witam jestem chora na tachykardie zatokowa i dalej mam robione badania echo serca Holter i czy mogę zostać dawca

  • Marcin Ostajewski said

   Witam, jeśli tachykardia nie jest skutkiem innych chorób dyskwalifikujących, może się Pani rejestrować. Pozdrawiam

 211. Ania said

  Witam! Chciałabym dowiedzieć się w jakich okolicznościach niedoczynność tarczycy wyklucza z możliwości zarejestrowania się w bazie dawców szpiku. Czy może o tym zdecydować lekarz endokrynolog u którego jestem pod kontrolą?

  • Marcin Ostajewski said

   Niestety, każde zaburzenia czynności tarczycy, nawet skutecznie leczone, dyskwalifikują dawcę ze względu na związek tych zaburzeń z chorobami układu immunologicznego. Pozdrawiam

 212. Paulina said

  Czy jak mam rocznikowo 18 lat mogę zarejestrować się w bazie danych jako dawca?

  • Marcin Ostajewski said

   Witam, musisz poczekać do urodzin, przepisy są niestety precyzyjne. Pozdrawiam i podziwiam postawę 😉

   • Cela said

    Witam
    Czy 9-letnia siostra może być dawcą dla chorego starszego brata ?

   • Marcin Ostajewski said

    Witam, rodzeństwo ma szansę jak 1 do 4, podobnie jak rodzice chorego. Proszę zgłosić się do ośrodka doboru dawców Medigen. Jeśli córka nie będzie mogła pomóc, na pewno tak szybko jak to możliwe znajdą dawcę niespokrewnionego. Pozdrawiam

 213. Magda said

  Witam ,niecały miesiąc temu dowiedziałam sie że moja mama ma ostra bialaczke szpikowa i ratuje ja tylko przeszczep . Rozmawiałam z lekarzem poniewaz natychmiast chciałam sie poddac badania ale lekarz powiedzial ze dzieci odpadaja poniewaz jest bardzo mala szansa na zgodnosc . Dlaczego osoba obca ma wieksze szanse ? Moja mama ma brata ktorego juz badaja ale jesli wujek by nie pasowal czy naprawde nie ma szans abym pasowala ? Mama ma grupe krwi A RH+a ja 0 Rh+ . Mam 24 lata jestem osoba zdrowa . I jeszcze jedno mama mieszka w Niemczech i tam jest leczona ja natomiast w Polsce . Juz zaczelam procedure na dawce w Polsce czy ludziom z innych krajow tez moge pomoc bedac zarejestrowana w Polsce ?

  • Marcin Ostajewski said

   Witam, każde dziecko, tak samo jak rodzeństwo chorego, ma szansę na dobór jak 1/4 więc dość wysoką. Przewagą dawców niespokrewnionych jest ich liczba, tylko dlatego są w stanie pomóc kiedy nikt z rodziny nie „pasuje” – dla osoby niespokrewnionej szansa dopasowania wynosi ok. 1/10 000. Grupa krwi w sumie nie ma większego znaczenia, bo biorca „dziedziczy” ją po dawcy. Zawsze w pierwszej kolejności sprawdza się najbliższą rodzinę. Miejsce rejestracji nie ma znaczenia, rejestry dawców wymieniają się informacjami poprzez rejestr światowy. Proszę zgłosić się do ośrodka Medigen z Warszawy po więcej informacji, mają najlepsze wyniki czasu doboru w Polsce.

 214. Magda said

  Bardzo dziekuje za pomoc . Jestem własnie u mamy wiec bede meczyc lekarzy aby mnie zbadali . Poki co ciagle słysze ze nie mam szans i w ogolenie jestem brana pod uwage ale jesli bedzie trzeba to sie tam do grzejnika przykuje poki mnie nie zbadaja . Pozdrawiam

 215. Iga Koclęga said

  Dzień dobry,
  jeśli ważę kilka kg poniżej 50 kg, ale moje BMI jest w normie (jestem niską i bardzo drobną osobą) to czy mogę zostać dawcą? Czy waga poniżej tego zalecanego progu jest faktyczną przeszkodą czy mogę podać w formularzu moją nieprawdziwą wagę? (waga 50 kg dla mojej postury zaczyna być lekką otyłością, więc będę starała się jej nigdy nie przekraczać. )
  Pozdrawiam. 🙂

  • Marcin Ostajewski said

   Witam!
   Oczywiście, osoby drobne, bez zaburzeń odżywiania, mogą się rejestrować poniżej 50 kg wagi ciała. Proszę wpisać poprawną wagę, ponieważ jest ona brana pod uwagę, kiedy rejestr sprawdza, czy może Pani zostać dawcą dla danej osoby (np. nie będzie Pani najlepszym dawcą dla chorego o bardzo dużej wadze, ze względu na konieczną ilość komórek do pobrania). Pozdrawiam

 216. Stanisław said

  Czy osoba w wieku 72 lat może być biorcą szpiku. Obecnie leczona jest comiesięcznymi transfuzjami.

  • Marcin Ostajewski said

   Witam! Wszystko zależy od stanu chorego. Ale przeszczep szpiku jest zabiegiem dość ryzykownym, decyzja należy do lekarza prowadzącego (i zależy także od typu choroby).

 217. Kasia said

  Dzień dobry, w jaki sposób wybierany jest „najlepszy” dawca dla chorej osoby? Dostałam wiadomość, że ktoś potrzebuje mojego szpiku.Teraz, zastanawiam się, czy może być jeszcze jakiś inny dawca? Oczywiście nie chce się wycofać, jednak to pytanie nurtuje mnie od czasu pobrania krwi.

  • Marcin Ostajewski said

   Witam! Brane są pod uwagę zarówno czynniki genetyczne (dopasowanie antygenów przeszczepowych), ale też często szereg innych, np. obecny stan zdrowia dawców czy łatwość sprowadzenia danego preparatu jeśli są to kandydaci z różnych krajów. Bardzo często jednak ten najlepszy pod względem genetycznym jest tylko jeden na całym świecie.

 218. Rozumowski said

  A jak bym chcial od teg co mu daje szpik pieniondze to co by bylo

  • Marcin Ostajewski said

   Po pierwsze: tak jak w przypadku krwi, dawstwo szpiku jest honorowe. Po drugie, do okresu po roku od udanego przeszczepu nie ma Pan możliwości kontaktu z biorcą. Po tym okresie, jeśli obie strony tego chcą, można się skontaktować, ale wdzięczny biorca nie powinien być traktowany jako źródło dochodu. Odwracając pytanie: a jeśli po podaniu szpiku od Pana biorca umrze (co niestety też się zdarza, z różnych przyczyn), to czy powinien Pan rodzinie wypłacić odszkodowanie?

 219. Paulina said

  Witam. Jestem w 6 miesiącu ciąży, moja przyszła teściowa jest chora na białaczkę (nastąpił nawrót choroby). Trwają poszukiwania dawcy ale na razie bez skutku, czy istnieje możliwość przeszczepienia jej krwi pępowinowej kiedy urodzę?

  • Marcin Ostajewski said

   Witam! Wszystko zależy od zaleceń terapeutycznych przy konkretnej chorobie. Proszę skontaktować się z laboratorium Medigen z Warszawy (Medigen.pl), tamtejsi specjaliści na pewno rozwieją wątpliwości w oparciu o historię choroby. Trzymam kciuki za zdrowie przyszłej babci!

 220. ADA said

  Witam. Jestem zarejestrowana jako dawca szpiku od jakiegos czasu, jednak kilka dni temu wykryto u mnie anemie aplastyczna, ktora wyklucza mnie z możliwości oddania szpiku. Jak moge wypisac sie z rejestru?

  • Marcin Ostajewski said

   To już zależy od rejestru, do którego​ Pani dołączyła. Musi się Pani z nim skontaktować, każdy ma nieco inne procedury. Pozdrawiam

 221. AGA:) said

  Witam, czy mogę zostać dawcą szpiku po nefrektomii nerki ?(przyczyną usunięcia była kamica odlewowa, która spowodowała jej obumarcie )

 222. Karolina said

  Witam
  czy można zostać dawcą po zabiegu in-vitro. Po stymulacji hormonalnej. Przyjmowałam jakieś hormony w brzuch ale nie pamiętam nazwy. Ale one miały pobudzić pracę jajników, więc to chyba raczej te z tych gono…… nie pamiętam nazwy. Było to 4 lata temu.

 223. jdjdhgjyjyt said

  Witam mam pytanie jak często się zdarza aby oddać dwa razy szpik tej samej osobie

  • Marcin Ostajewski said

   Witaj, czasem chory potrzebuje drugiego przeszczepu od tego samego dawcy, jednak jest to dość rzadkie zdarzenie. Choć jeśli jest się już na tyle szczęśliwym, że mogło się komuś pomóc, to szanse na powtórne oddanie są wyższe niż na to pierwsze.

 224. Chętna oddać szpiku said

  Witam. Chce zostawać dawać szpiku. mam 22 lata , 158 wzrostu i 42 kg wagi. Waga nie jest spowodowana choroba ani złym odżywianiem po prostu mam taka wagę chociaż dużo jem (szybka przemiana materii)

  • Marcin Ostajewski said

   Witaj, w takim przypadku nie ma przeszkód w rejestracji, po prostu będziesz brana pod uwagę raczej jako dawca dla osób o podobnej masie lub dzieci, żeby można było pobrać od Ciebie wystarczająco dużo komórek macierzystych. Pozdrawiam

 225. Ania said

  Dzień dobry.Proszę o odpowiedz.Czy w Anglii przeszczep szpiku jest odpłatny?Zachorowała koleżanki córka która od 5 lat mieszka na obczyżnie.Koszt który musi poniesc to 20% ceny przeszczepu.Proszę o odp.
  Pozdrawiam

  • Marcin Ostajewski said

   Witam, podejrzewam, że wszystko zależy od zakresu ubezpieczenia chorego, jednak wiedza na ten temat przekracza naszą znajomość brytyjskiej służby zdrowia.

 226. xyz said

  Czy po przebytej chlamydii można być dawcą szpiku?

  • Marcin Ostajewski said

   Tak, po zaleceniu choroby można zarejestrować się jako kandydat na dawcę. Najlepiej jednak po antybiotykoterapii powtórzyć badanie na obecność bakterii po 5-6 tygodniach.

   • Monia said

    Witam ile razy w przeciągu miesiaca moga pobierać kosc ? Trepanobiopsja ?

   • Marcin Ostajewski said

    Jeśli pyta Pani o pobranie od dawcy, to nie odbywa się ono metodą trepanobiopsji, a aspiracji lub przez leukoaferezę. Takie oddanie najczęściej (po dobraniu chorego) wykonuje się raz lub wyjątkowo parę razy. Co do biopsji od chorego (kontrolnej) wszystko zależy od lekarza prowadzącego, ale ilości pobierane są znikome.

 227. Gosci said

  Ile czeka sie.na.przeszczep? I ile.dni sie lezy po przeszczepie szpiku.?.

  • Marcin Ostajewski said

   Chory czeka aż znajdzie się idealny dawca, dawca – aż pojawi się osoba, której może pomóc. Dawcy czekają czasem latami. Chory, w zależności od posiadanego zestawu antygenów, może czekać od kilku tygodni do (niestety) wielu miesięcy.

   Po otrzymaniu przeszczepu przebywa się w szpitalu kilka-kilkanaście tygodni. Dawca jest w szpitalu do kilku dni.

   • Gosc said

    Przepraszam za pytanie.
    Czy jak czlowiek ma.owsiki.czy to moze zepsuc szpik? Czy przez te owsiki szpik moze przestac funkcjonowac?

   • Marcin Ostajewski said

    Nie ma takiego zagrożenia. To zwyczajny, relatywnie łatwy do wyeliminowania pasożyt. Pozdrawiam

   • Ania said

    Witam trepanobiopsja nic nie.wykazala tkz nie wykazala ze.to aplazja szpiku. W tym szpiku jest za duże.czegos tam bialego dokladnie.nie pamietam.
    Bede miala robione badanie genetyczne ile.czeka sie na wynik ?

   • Marcin Ostajewski said

    Proszę zapytać w laboratorium, które wykonuje badania, ale to z reguły kilka-kilkanaście dni.

 228. Ania said

  Czeka mnie przeszczep
  Jutro rodzeństwo odda kew by sprawdzić czy mogą być dawca ile czeka sie na taki wynik ?

  • Marcin Ostajewski said

   Oznaczenie zgodności tkankowej to kilka dni od oddania próbek. Jeśli rodzeństwo nie będzie zgodne, musi Pani szukać dawcy niespokrewnionego. W tym obecnie najlepsi w Polsce (i w czołówce światowej) są specjaliści z Medigenu z Warszawy (medigen.pl). Pozdrawiam i trzymam kciuki.

   • Gosc said

    Czy jesli.ktos nie wie ze ma.w sobie te owsiki a bedzie mial owsiki to może umrzeć po przeszczepie szpiku?

   • Gosc said

    Czy jesli.ktos nie wie ze ma.w sobie te owsiki a bedzie mial owsiki to może umrzeć po przeszczepie szpiku jeśli te owsiki nie beda wyleczone?

 229. Ania said

  Witam moja dwaca mogą byc moje siostry ale nie wiem czy beda mogly byc poniewaz
  1 siostra miala padaczkę
  2 siostra tarczyce
  Czy te.2’rzeczy wykluczaja je?

  • Ania said

   Czy opryszczka jest przeciwskazaniem do przeszczepu?

   • Marcin Ostajewski said

    Nie, wirus opryszczki nie jest czynnikiem dyskwalifikującym, ale trzeba o nim wspomnieć w formularzu rejestracyjnym – ta informacja ma duże znaczenie w procesie opieki nad chorym po przeszczepie.

 230. Kasia said

  Siostra ma miec przeszczep i moja.druga siostra ma byc dawca ja z takim pytaniem ile bedzie jeszcze trwac to wszystko? Kiedy trafi na ten przeszczep tak mniej więcej miesiąc dwa?
  Moja siostra co czeka na przeszczep wszystko ma ok jeszcze robi parę zebow ale to moze.potrwac tydzin. 2- czy jak.juz miala pobierany szpik jakies.5 tyg temu to czy przed samym przeszczepem.beda znow pobierac? Pozdrawiam goraco

  • Marcin Ostajewski said

   Witam, ciężko ocenić rozwój sytuacji na podstawie tych danych. Zwykle po typowaniu potwierdzającym (co prawdopodobnie przechodziła siostra-dawca) dawca i biorca są szykowani do przeszczepu, co trwa kilka tygodni zależnie od stanu chorego i dawcy. Sam materiał do przeszczepu pobiera się bezpośrednio (w tym samym dniu) co podanie go choremu. Trzymam kciuki.

   • Ania said

    Jeszcze jedno pytanie
    Jaka jest szansa na to ze przeszczep sie przyjmnie?
    Przeszczep jest od siostry hls na 100%

   • Ania said

    Witam. Jestem po przeszczepie. Mialam 13-14 dzis czuje sie slabo i bym spala ale wstaje na tyle ile mi sily pozwalaja. Mam takie pytanie bo mowia ze za 10 dni bedzie taki dolek o co w tym chodzi? I kiedy bede mogla zrobic pierwsze kroczki na korytarz za izolatka?

   • Gosc said

    Jestem po przeszczepie szpiku. Wczoraj leukocytow byly 0.7 dzis 0.9 czy to oznacza ze szpik zaczyna sie przyjmowac.
    Mialam aplazje szpiku czytalam ze przeszczep czesto sie nie przyjmuje ile w tym prawdy?

   • Marcin Ostajewski said

    Czasem, na szczęście rzadko, trzeba przeszczep powtórzyć. Skoro przybywa leukocytów to na pewno produkuje je już Pani „nowy” szpik. Proszę cierpliwie czekać i pytać lekarzy na miejscu, na pewno odpowiedzą na pytania lepiej, bo znają dobrze Pani przypadek. Trzymam kciuki!

 231. Emilia said

  Czy niedomykalność zastawki mitralnej 2 stopnia i wypadanie płatka 2 stopnia

 232. Katarzyna said

  Witam mam pytanie
  Czy osoba paląca regularnie marihuanę może oddawać szpik , a jeśli nie to ile czasu musiało by upłynąć od ostatniego palenia aby organizm był oczyszczony i można było przystąpić do zabiegu

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: